facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Uroczysta inauguracja XVIII letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej

Uroczysta inauguracja XVIII letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej, organizowanej rokrocznie przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, rozpocznie się o godzinie 11.30 w piątek 1 sierpnia w cieszyńskiej siedzibie UŚ (ul. Bielska 62). Wykład inauguracyjny Znać sekret zaklinania słów - o poezji Zbigniewa Herberta, poświęcony twórczości poety, wygłosi profesor Danuta Opacka-Walasek z Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej UŚ. Wszyscy słuchacze XVIII letniej szkoły (ok. 150 osób) już o 8.45, a więc jeszcze przed inauguracją i powitalnym bankietem, napiszą test kwalifikacyjny, który pozwoli podzielić ich na grupy w zależności od poziomu znajomości języka polskiego. W tym roku takich grup będzie aż 11 - od zera do native speakera.

O letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej

Pierwszego dnia po południu wszyscy studenci wybiorą się pod opieką przewodników na wycieczkę po Cieszynie, a każdego następnego - na wykłady w ramach popołudniowej serii seminarium Wiedza o Polsce, w ramach której realizowane są dwie wersje programowe: popularna (przeznaczona dla osób, które chcą dopiero poznać kulturę, historię i czasy współczesne Polski; zajęcia są prowadzone w języku angielskim i polskim - do wyboru) i akademicka (dla studentów slawistyk i polonistyk oraz osób, które pragną studiować wybrane, specjalistyczne zagadnienia z języka polskiego, z kultury, historii i współczesnych zagadnień społeczno-politycznych Polski; zajęcia są prowadzone wyłącznie w języku polskim). Ze względu na osiemnaste urodziny letniej szkoły wiele wykładów poświęconych będzie tematyce wchodzenia w dorosłość, dat granicznych i okresów przełomowych w polskiej literaturze, kulturze, obyczajowości i historii - m.in.: twórczości Witolda Gombrowicza, Jarosława Iwaszkiewicza, Jerzego Andrzejewskiego, Rafała Wojaczka i Juliana Stryjkowskiego, przełomom w polskim kinie i... w polskiej ortografii, globalizacji i anglicyzacji języka polskiego oraz charakterystyce dyskursu politycznego po 1989 roku, a także przemianom w polskiej etykiecie językowej i luce pokoleniowej.

Po kolacji na studentów będą czekać kolejne atrakcje - będzie można obejrzeć dobry film (Jasminum Jana Jakuba Kolskiego, Katyń Andrzeja Wajdy, Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową, Persona non grata Krzysztofa Zanussiego, polskie animacje), posłuchać dobrej muzyki (koncert inauguracyjny festiwalu Viva il canto), recitali arii, pieśni i duetów operetkowych lub pośpiewać i potańczyć na ludową lub biesiadną nutę.

Cykl spotkań poetyckich poświęcony zostanie osobie i twórczości Zbigniewa Herberta - począwszy od wykładu inauguracyjnego, poprzez wieczór poezji, aż po turniej tłumaczy, w ramach którego jeden wybrany wiersz Poety zostanie przełożony na możliwie największą ilość języków.

Ze słuchaczami letniej szkoły spotkają się w tym roku osobiście m.in.: Krzysztof Zanussi i Stanisław Mutz - autor sztuki Polterabend (nagranie spektaklu, wystawionego na deskach Teatru Śląskiego, zostanie odtworzone przed spotkaniem), Natasza Goerke - pisarka i poetka oraz Jan Olbrycht - poseł do Parlamentu Europejskiego, były burmistrz Cieszyna. Gośćmi letniej szkoły w jej szesnastoletniej historii byli już m.in. twórcy filmowi: Kazimierz Kutz, Magdalena Łazarkiewicz, Robert Gliński, Jerzy Trela, Janusz Gajos, ludzie pióra: Czesław Miłosz, Ewa Lipska, muzycy: Irek Dudek, Renata Przemyk, Andrzej Sikorowski, a także Kabaret Długi, Jerzy Duda-Gracz oraz znani politycy i komentatorzy sceny politycznej: Tadeusz Mazowiecki, Genowefa Grabowska, Krystyna Doktorowicz, Adam Michnik, Kamil Durczok. We własnym domu corocznie podejmował grupę studentów letniej szkoły Stanisław Lem.

Niedziele przeznaczone są na wycieczki. W tym roku cudzoziemskim gościom zostaną pokazane Beskidy (Szczyrk, Wisła i Ustroń), Muzeum Wnętrz Pałacowych w Pszczynie, Browary Tyskie, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz Kraków. Studenci będą mogli korzystać również z sali gimnastycznej i siłowni, które znajdują się na terenie Uniwersytetu. W mieście jest basen pływacki i korty tenisowe.

Słuchaczom zostanie zaproponowany również udział w niecodziennych przedsięwzięciach: ćwiczeniach i pokazie sprawności polskich strażaków, terenowej grze w podchody czy przygotowaniach do wystawienia na scenie letniej szkoły fragmentu sztuki Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej oraz teatrzyku poezji dziecięcej. Najważniejszym wydarzeniem będzie - jak co roku - turniej językowy Sprawdzian z polskiego (15 sierpnia), którego zwycięzca zdobywa tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego. W turnieju biorą udział także uczestnicy z innych zaprzyjaźnionych szkół języka polskiego dla cudzoziemców w Polsce. Wieczór narodów - międzynarodowa, otwarta dla mieszkańców miasta, impreza plenerowa organizowana na cieszyńskim rynku to półmetek letniej szkoły.

W dniach 13-28 sierpnia odbędą się także dwutygodniowe warsztaty polonistyczne dla nauczycieli języka polskiego, które mogą być przydatne w pracy dydaktycznej i usprawnić warsztat metodyczny. Warsztaty są przeznaczone dla: nauczycieli języka polskiego pracujących w szkołach poza granicami Polski, osób propagujących w różnorodny sposób język i kulturę polską poza granicami Polski, dziennikarzy polonijnych, tłumaczy z języka polskiego i na język polski, lektorów języka polskiego za granicą, pracowników naukowych zagranicznych polonistyk i slawistyk.

Kadrę szkoły stanowią wykwalifikowani lektorzy i wykładowcy o dużym doświadczeniu zawodowym, mający długi staż pracy w kraju i poza jego granicami (m.in.: Białoruś, Chiny, Japonia, Kanada, Kazachstan, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Włochy). To członkowie Stowarzyszenia Bristol Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego i egzaminatorzy Państwowej Komisji Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego, jednocześnie autorzy książek i programów multimedialnych do nauki języka polskiego jako obcego, ewaluatorzy międzynarodowych programów edukacyjnych.

Skróty

Copyright © 2001-2019
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.