Uroczysta gala Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice” Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice” Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z okazji jubileuszu czterdziestolecia działalności artystycznej zorganizował 6 czerwca 2009 roku w Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej SYMFONIA na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach uroczystą galę.

Zespół powstał w 1969 roku, z inicjatywy grupy studentów Uniwersytetu Śląskiego, jako pierwszy studencki zespół folklorystyczny w województwie katowickim. Przyjęta przez grupę nazwa oraz dobór repertuaru świadczą o dużym powiązaniu z regionem. Jednym z założycieli SZPiT UŚ „Katowice" był choreograf Józef Zielina. Autorem kompozycji oraz aranżacji muzycznych wielu pieśni, melodii ludowych oraz całych zbiorów tańców jest Władysław Byszewski.

SZPiT „Katowice” uczestniczy w licznych festiwalach, przeglądach, uroczystościach i imprezach w macierzystej uczelni, a także koncertuje na wielu scenach poza granicami kraju, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia, między innymi w: Hiszpanii, Niemczech, Rosji, Litwie, Portugalii, Syrii, Turcji, Tunezji, Cyprze, Francji, Białorusi, Mołdawii, Brazylii, Algierii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Czechach, Holandii, Argentynie, a ostatnio Szwajcarii i Sycylii. Największym sukcesem artystycznym zespołu jest zdobycie „Zvolenskiej Fujary ” podczas festiwalu na Słowacji. Aktualnie Zespół prowadzą: kierownik Barbara Uracz, choreograf Zofia Czechlewska, kierownik kapeli Jerzy Cyprys oraz instruktor śpiewu Adam Kawa.