Uniwersytet Śląski na Dniach Katowic

Od 9 do 11 września 2011 r. na terenie Katowic odbędzie się cykl wydarzeń kulturalnych, społecznych i sportowo-rekreacyjnych, składających się na obchody 146. rocznicy nadania praw miejskich miastu Katowice. Organizatorem wydarzenia jest Biuro Europejskiej Stolicy Kultury 2016 we współpracy z Urzędem Miasta. Jednym z punktów programu będzie trasa rowerowa umożliwiająca zapoznanie się z historią Katowic – „City by bike”. Rowerzyści na swojej drodze napotkają stoisko Uniwersytetu Śląskiego, które zlokalizowane będzie przed budynkiem Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej (ul. Bankowa 14).

Wszyscy uczestnicy „City by bike” będą mogli w nim przenieść się w czasie do lat 60. Zaprezentowana zostanie wystawa archiwalnych zdjęć, pochodzących m.in. z inauguracji pierwszego roku akademickiego. Można będzie także obejrzeć zdjęcia z początków Studenckiego Radia Egida, które w tym samym czasie będzie puszczać archiwalne nagrania z początkowych lat działalności. Dodatkową atrakcją będzie możliwość spotkania z przedstawicielami Studenckiego Koła Historyków, którzy dzięki strojom, rekwizytom i barwnym opowieściom przeniosą nas w czasy pierwszych lat akademickich Uniwersytetu Śląskiego. Dodatkowo Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej zaprezentuje wystawy zdjęć „Ulica Bankowa i Torkat w okresie międzywojennym” oraz „Budowa CINiBA w obiektywie”. Uczestnicy będą mogli spotkać się z pracownikami CINiBA, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania związane z nową biblioteką akademicką.

Trasa rowerowa ma swój początek przy pl. Sejmu Śląskiego, zaś meta zlokalizowana jest na rynku. Uczestnicy będą mieli możliwość bezpłatnego wypożyczenia rowerów.

Kocham Katowice – program wydarzenia
Kocham Katowice na sportowo

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miasta Katowice.