facebook twitter instagram issuu linkedin google+ research gate youtube ustv

„Uniwersytet pomaga” – zbiórka na rzecz zwierząt

Od 1 do 15 grudnia 2011 r. w ramach projektu „Uniwersytet pomaga” na terenie wydziałów Uniwersytetu Śląskiego przeprowadzona zostanie zbiórka darów na rzecz zwierząt przebywających w schroniskach w Katowicach i Sosnowcu.

Stosunek ludzi do zwierząt to jeden z problemów moralnych współczesności. Jaki zgotowaliśmy los naszym wiernym przyjaciołom i towarzyszom? W czasach, gdy jedni podejmują walkę o reformę prawa uniemożliwiającą traktowanie zwierząt jak rzeczy, inni manifestują antropocentryczne, bezwzględne i nieograniczone panowanie nad światem zwierząt. Ludzie wykorzystują zwierzęta gospodarskie, często zmieniając ich życie w drogę pełną cierpienia. Brak odpowiedzialności wykazywany jest także wobec zwierząt domowych. Liczbą idącą w tysiące można – tylko na Śląsku – opisać zwierzęta bezdomne, porzucone „maskotki”, samotne, cierpiące z tęsknoty za człowiekiem. Teraźniejszość zwierzęcego świata to walka z bezdomnością, zimnem, głodem i z chorobami, które dziesiątkują zwierzęta porzucone przez właścicieli.

Zwierzęta nie potrafią samodzielnie upomnieć się o swoje prawa. Możemy się jednak o ich prawa upomnieć my – ludzie. Pierwsza akcja projektu „Uniwersytet pomaga” dedykowana jest zwierzętom przebywającym w schroniskach. Ponieważ nie sposób objąć jednoczesnymi działaniami wszystkich miejsc wymagających pomocy, wybrane zostały dwa schroniska położone w miastach, gdzie swoją siedzibę ma Uniwersytet Śląski.

Materiał filmowy telewizji internetowej Uniwersytetu Śląskiego

Od 1 do 15 grudnia 2011 r. dla zwierząt przebywających w tych schroniskach zbierane będą następujące dary:

• karmę suchą i mokrą,
  • ryż i makaron,
  • smycze – zwykłe, parciane, średniej grubości,
  • koce, pledy, stare poszwy, prześcieradła,
  • datki pieniężne, które przeznaczymy na zakup pożywienia, środków zwalczających pasożyty oraz bud.

Pieniądze można wrzucać do puszek, które umieszczone będą przy portierniach wydziałów Uniwersytetu Śląskiego. Tam również można składać dary rzeczowe.

Projekt „Uniwersytet pomaga” narodził się w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa Wydziału Prawa i Administracji UŚ, kierowanej przez prof. UŚ dr. hab. Zygmunta Tobora.  Ideą projektu jest, aby działania podejmowane na poszczególnych wydziałach, w instytutach czy katedrach, poprzez ich upowszechnienie na obszarze całej uczelni, zyskały zwielokrotnioną siłę społecznego oddziaływania.
Do przedsięwzięcia przyłączała się Cafe Pogoń.

O wydarzeniu napisał „Dziennik Zachodni” w artykule pt. „Uniwersytet Śląski pomaga bezdomnym zwierzętom”. (01.12.2011)