facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe

Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe

„Osobliwości Świata Fizyki”, „Biorobotyka” oraz „Niesamowita historia ludzkości” to trzy cykle wykładów i zajęć przygotowanych w ramach Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego. Adresatami projektu popularyzującego naukę są uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. W programie wydarzenia zaplanowano m.in. prezentacje związane z działaniem robotów, funkcjonowaniem ludzkiego ciała czy prawami fizyki, eksperymenty naukowe, a także prelekcje dotyczące popkultury i sztucznej inteligencji.

Zajęcia i wykłady poprowadzą naukowcy reprezentujący: Uniwersytet Śląski Dzieci, grupę Unibot oraz Uniwersytet Śląski Maturzystów. Spotkania odbywać się będą od 9 do 27 września 2019 roku na terenie kampusu w Katowicach.

W ramach projektu zaplanowano następujące cykle spotkań:

  • „Osobliwości Świata Fizyki” – tematem wykładów będą ładunki i pola elektryczne, a także ogień jako niszczycielski żywioł, który okiełznany staje się niezastąpionym źródłem energii,
  • „Biorobotyka” – wykładowcy związani z Unibotem przybliżą uczniom takie tematy, jak: fizjologia mózgu jako inspiracja do stworzenia robota IURO, budowa i transport międzykomórkowy jako sposób przemieszczania nanorobotów, budowa i możliwości wykorzystania DNA w medycynie,
  • „Niesamowita historia ludzkości” – prowadzący przyjrzą się wybranym zagadnieniom (kulturze PRL-u, najnowszym serialom oraz sztucznej inteligencji)  w kontekście pytania o rolę humanistyki w obliczu wyzwań XXI wieku, a także postarają się odpowiedzieć na pytanie, jak sobie radzić z historią, popkulturą i… myśleniem.
     

Organizatorem Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego jest Uniwersytet Otwarty UŚ. Szczegółowe informacje oraz harmonogram spotkań dostępne są na Facebooku.


Briefing prasowy dotyczący inicjatywy odbędzie się w środę 4 września o godz. 10.30 w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego (sala 24, I piętro, Katowice, ul. Bankowa 12).


Aktualizacja: 3.09.2019

Skróty

Copyright © 2001-2019
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.