Uczczenie ofiar zamachu terrorystycznego w Garissa University College

W poniedziałek 27 kwietnia 2015 r. o godz. 12.00 minutą ciszy Uniwersytet Śląski uczci ofiary zamachu terrorystycznego w Garissa University College. Przed rektoratem uczelni przewodniczący samorządu studenckiego Mateusz Witek odczyta apel European University Association w tej sprawie. JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś wygłosi przemówienie okolicznościowe.

Społeczność akademicka spotka się na deptaku przed rektoratem UŚ o godz. 11.45.

Akt uczczenia pamięci ofiar jest odpowiedzią na apel uczestników posiedzenia Rady Stowarzyszenia Uniwersytetów Europejskich (Council of European University Association – EUA) – przewodniczących działających w Europie krajowych konferencji rektorów, którzy zwrócili się do swoich uczelni członkowskich o uczczenie ofiar niedawnego zamachu terrorystycznego w uniwersytecie w Kenii, wymierzonego w fundamentalne dla kultury europejskiej wartości, takie jak prawo do nauki i wolności poglądów. W wyniku zamachu zginęło 147 studentów, a wielu innych zostało rannych.

Minuta ciszy, która zapadnie jednocześnie we wszystkich europejskich uczelniach akademickich 27 kwietnia 2015 r. o godz. 12.00 czasu środkowoeuropejskiego, będzie symbolicznym aktem uczczenia pamięci ofiar oraz solidarności z ich rodzinami i całym narodem Kenii.

Komunikat EUA – stowarzyszenia zrzeszającego ok. 800 europejskich uczelni akademickich oraz 33 krajowe konferencje rektorów reprezentujące te uczelnie – dotyczący zamachu w Garissa University College 2 kwietnia 2015 r. jest dostępny na stronie: www.eua.be.

Stanowisko EUA dotyczące inicjatywy

O wydarzeniu napisali również:

„dziennikzachodni.pl” w artykule pt. „Na Uniwersytecie Śląskim uczcili pamięć ofiar zamachu w Kenii” (27.04.2015).