facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Tydzień Kultury Wschodu z Katowic do Pekinu

Od 25 do 29 maja 2015 r. w Katowicach odbywać będzie się Tydzień Kultury Wschodu z Katowic do Pekinu, organizowany przez Uniwersytet Śląski oraz firmę Only1 Fight Corporation Ltd. Wydarzenie odbywać będzie się w różnych miejscach Katowic – na Uniwersytecie Śląskim, na katowickim rynku oraz w Spodku.

Tydzień Kultury Wschodu ma być swoistym świętem Dalekiego Wschodu, podczas którego uczestnicy będą mieli możliwość poznać języki dalekowschodnie, spróbować orientalnej kuchni, wziąć udział w warsztatach kaligrafii. W programie wydarzenia przewidziano również pokazy wschodnich sztuk walki, wykłady, przedstawienia teatralne i wiele innych atrakcji. Na katowickim rynku odbędzie się dzień chiński.

W ramach inauguracji wydarzenia, która odbędzie się 25 maja o godz. 11.00 w rektoracie UŚ, zaplanowano:

  • wykład popularyzujący wiedzę o Chinach pt. „Czy patrząc na palce, Polak i Chińczyk widzą to samo?”, który wygłosi dr hab. prof. UŚ Jolanta Tambor – dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej,
  • pokaz kaligrafii oraz możliwość zapisania swojego imienia w języku chińskim, japońskim oraz koreańskim,
  • pokaz parzenia herbaty oraz wiele innych atrakcji.


Na deptaku przed rektoratem UŚ odbędzie się pokaz walk (godz. 12.00), będzie można również zobaczyć wystawę tematyczną.

Uroczyste otwarcie poprzedzi briefing prasowy, który odbędzie się o godz. 10.30 w auli im. Kazimierza Lepszego w rektoracie UŚ.

26 maja w godz. od 10.00 do 12.00 odbywać się będzie dzień języków dalekowschodnich. Tego dnia będzie można wziąć udział w lekcjach języka chińskiego i koreańskiego, które będą prowadzone przez studentów i wykładowców z Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich Uniwersytetu Śląskiego oraz Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ w czterech miejscach:

 

Lekcje umożliwią naukę podstawowych wyrażeń w języku chińskim i koreańskim, naukę alfabetu koreańskiego i liczenia po chińsku oraz poznanie ciekawostek językowych. Uczestnicy zajęć otrzymają na pamiątkę słowniczki, które pozwolą na dalsze poznawanie obu języków.

Opiekę nad dniem języków dalekowschodnich sprawują administratorzy fanpage'a UŚ „Świat na wyrywki” – studenci Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich UŚ.

Zgłoszenia udziału w lekcjach, zawierające imię i nazwisko lub adres instytucji, liczbę zgłaszanych osób, preferowane miejsce oraz telefon kontaktowy, należy przesyłać drogą elektroniczną na adres e-mail: tydzienkultur@gmail.com.

Tego samego dnia o godz. 11.30 na Wydziale Filologicznym UŚ w Katowicach (sala 013) rozpocznie się wykład na temat etykiety biznesowej w Japonii z elementami opisu aktualnej sytuacji socjopolitycznej. Spotkanie, przygotowane przez ICHIGO Japońskie Centrum Kultury i Biznesu, poprowadzi Mateusz Kol. 

Ponadto 27 maja (godz. 15.00–16.00, 17.00–18.00) na katowickim rynku odbędzie się dzień chiński. Wśród atrakcji przygotowano:

  • stoisko kaligrafii – uczestnicy będą mieli możliwość zdobycia zakładki ze swoim imieniem w języku chińskim i koreańskim,
  • wiersze chińskiego poety Li Bai wraz z tłumaczeniem na język polski,
  • wywiad z wykładowcami języka chińskiego Uniwersytetu Śląskiego na temat ich doświadczeń związanych z pierwszymi dniami pobytu w Polsce,
  • przedstawienie niespodzianka,
  • znane piosenki zagraniczne wykonane po chińsku,
  • ceremonia parzenia herbaty.


Tego samego dnia w godz. od 16.30 do 18.00 w ramach Tygodnia Kultury Wschodu z Katowic do Pekinu w restauracji LiLong w Katowicach (ul. Warszawska 31) odbędą się warsztaty kulinarne „Kulinaria Dalekiego Wschodu”, podczas których będzie można poznać dalekowschodnie potrawy z Chin, Wietnamu i Korei.

Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymają pamiątki, które pozwolą na dalsze poznawanie kultur, kuchni i języków Chin, Wietnamu i Korei Południowej.

Opiekę nad warsztatami kulinarnymi sprawują administratorzy  fanpage’a Uniwersytetu Śląskiego „Świat na wyrywki” – studenci Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich UŚ.

Zgłoszenia udziału w warsztatach zawierające imię i nazwisko oraz telefon kontaktowy należy przesyłać drogą elektroniczną na adres e-mail: tydzienkultur@gmail.com. Liczba miejsc ograniczona, o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

28 maja o godz. 9.45 na Wydziale Filologicznym UŚ  w Sosnowcu (sala 0.2) rozpocznie się wykład pt. „Japoński savoire-vivre”. Spotkanie przygotowane przez ICHIGO Japońskie Centrum Kultury i Biznesu, poprowadzi Kinu Matsuo. 

29 maja o godz. 10.00 rozpoczną się Targi Sportu i Sztuk Walki Worrior Expo 2015. Natomiast o godz. 13.00 na Wydziale Nauk Społecznych UŚ (Katowice, ul. Bankowa 11, IV piętro, sala sympozjalna III) odbywać się będzie szkolenie z protokołu dyplomatycznego i ceremoniału państwowego obowiązującego w Chinach. Spotkanie poprowadzi Li Yinan z Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.

Zgłoszenia udziału w szkoleniu (zawierające imię i nazwisko uczestnika lub adres instytucji, liczbę zgłaszanych osób oraz telefon kontaktowy) należy przesyłać drogą elektroniczną na adres e-mail: bp@us.edu.pl.

Tydzień Kultury Wschodu zakończy się galą sportów walki w Spodku. 29 maja jedenaście tysięcy widzów będzie mogło podziwiać zmagania najlepszych zawodników sanda, muay thai, K1 i MMA. Spotkanie poprowadzi Ireneusz Bieleninik.

plakat


O wydarzeniu napisali również:

„mojekatowice.pl” w artykule pt. „Tydzień Kultury Wschodu z Katowic do Pekinu” (22.05.2015).

„dziennikzachodni.pl” w artykule pt. „Uniwersytet Śląski Katowice: startuje Tydzień Kultury Wschodu ” (25.05.2015).

„katowice.tvp.pl” w artykule pt. „W Katowicach rozpoczął się Tydzień Kultury Wschodu z Katowic do Pekinu” (25.05.2015).

„katowice.gazeta.pl” w artykule pt. „Katowice będą jak Pekin. Przez pięć dni” (25.05.2015).

„radio.katowice.pl” w artykule pt. „Tydzień Kultury Wschodu” (26.05.2015).

„katowice.naszemiasto.pl” w artykule pt. „Tydzień Kultury Wschodu w Katowicach” (26.05.2015).

„dziennikzachodni.pl” w artykule pt. „Tydzień Kultury Wschodu w Katowicach” (26.05.2015).

Skróty

Copyright © 2001-2019
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.