facebook twitter instagram issuu linkedin google+ research gate youtube ustv

Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii

Nowe katalizatory dla reakcji usuwania tlenków azotu z gazów spalinowych

Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego Nauka

Wzrost stężenia tlenków azotu, dwutlenku węgla oraz tzw. pyłów zawieszonych jest istotnym problem postępującej degradacji środowiska w wyniku przemysłowej aktywności współczesnej cywilizacji człowieka. Zanieczyszczenie powietrza jest szczególnie uciążliwe dla osób z chorobami układu oddechowego, alergików, a także kobiet w ciąży, dzieci oraz osób starszych. Przyczynia się do wzrostu liczby chorujących na chroniczny kaszel, przewlekłe zapalenia oskrzeli, niewydolność płuc czy astmę i inne schorzenia związane z dysfunkcją układu oddechowego.

Szkolenie pt. „Badanie potrzeb kluczem do profesjonalnej obsługi klienta”

logo AIP

26 czerwca 2017 roku w godz. od 16.30 do 19.30 w biurze Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości przy Uniwersytecie Śląskim (Katowice, ul. Bankowa 14, sala 415) odbędzie się szkolenie pt. „Badanie potrzeb kluczem do profesjonalnej obsługi klienta”.

Warsztaty poprowadzi Urszula Patelka – trener, konsultant, coach i praktyk sprzedaży, certyfikowany trener Akademii Trenerów Sprzedaży Development Partners. Podstawowym obszarem jej specjalizacji jest rozwój kompetencji komunikacyjnych w ujęciu biznesowym oraz sprzedaż relacyjno-biznesowa. 

Wykład w ramach cyklu międzywydziałowych wykładów z zakresu nauk przyrodniczych

Logo Polskiej Akademii Umiejętności

W poniedziałek 26 czerwca 2017 roku o godz. 17.00 w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Uniwersytecka 4) rozpocznie się wykład pt. „Polipragmazja i jatrogenia – narastające problemy medycyny”, który wygłosi prof. dr hab. n. med. Jan Duława, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Finał Śląskiego Festiwalu Strategii, Statystyki i Ekonomii (ŚFiStEk)

budynek Instytutu Fizyki UŚ

13 czerwca 2017 roku w Instytucie Fizyki w Katowicach odbędzie się runda finałowa Śląskiego Festiwalu Strategii, Statystyki i Ekonomii (ŚFiStEk) – konkursu, którego celem jest propagowanie analitycznych metod podejmowania decyzji w ekonomii i naukach społecznych oraz promowanie współpracy przygotowującej uczniów do pracy w zespołach projektowych.

Patent dla nowych związków o działaniu przeciwnowotworowym

Studentka dokonująca syntezy związków organicznych. Fot. Robert Musioł

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego i Politechniki Śląskiej opracowali nowe związki organiczne z grupy kwasów chinolinowych, które znajdą zastosowanie w wytwarzaniu leków przeciwnowotworowych. Decyzją Urzędu Patentowego RP wynalazek oraz sposób jego otrzymywania zostały objęte ochroną patentową.

Śląski Festiwal Strategii, Statystyki i Ekonomii (ŚFiStEk)

Instytut Fizyki UŚ

Śląski Festiwal Strategii, Statystyki i Ekonomii (ŚFiStEk) to zorganizowany przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego konkurs, którego celem jest propagowanie analitycznych metod podejmowania decyzji w ekonomii i naukach społecznych oraz promowanie współpracy przygotowującej uczniów do pracy w zespołach projektowych.

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W każdej rundzie będą zadania z sześciu kategorii. W edycji 2017 roku wśród kategorii znajdą się:

Spotkanie poświęcone twórczości Josepha Conrada

zdjęcie: budynek Instytutu Fizyki UŚ

27 kwietnia 2017 roku o godz. 11.00 w auli im. Andrzeja Pawlikowskiego w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Uniwersytecka 4) rozpocznie się trzecie spotkanie zorganizowane w ramach działalności Nowej Wszechnicy Górnośląskiej „Solidarność” Uniwersytetu Śląskiego.

Wykłady z okazji 160. rocznicy urodzin Josepha Conrada wygłoszą:

Spotkanie dotyczące „MarsLab”

zdjęcie: Instytut Fizyki

30 marca 2017 roku w auli nr 1 Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego o godz. 16.00 rozpocznie się spotkanie studentów, doktorantów i pracowników uczelni zainteresowanych realizacją projektów kosmicznych z szeroko pojętej space science, m.in. łazików księżycowych/marsjańskich, balonów stratosferycznych, rakiet, bezzałogowych pojazdów latających/pływających, rockoon'ów (rakiety wystrzeliwane z gondol balonów stratosferycznych), a także praktycznej astronomii/astrofizyki (np. zautomatyzowane obserwatoria optyczne/radiowe).

XV Festiwal Slajdów Podróżniczych

Od 30 marca do 2 kwietnia 2017 roku w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego odbywać będzie XV Festiwal Slajdów Podróżniczych organizowany przez Śląskie Stowarzyszenie Podróżnicze „Garuda”. Pierwszego dnia gościem festiwalu będzie Marek Niedźwiedzki – dziennikarz muzyczny na stałe związany z Polskim Radiem „Trójka” i od piętnastu lat fotografujący Australię.

Wykład pt. „Znaczenie zmian klimatycznych w Arktyce dla klimatu Europy”

zdjęcie: Instytut Fizyki

Komisja Nauk Przyrodniczych Stacji Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności w Katowicach organizuje cykl wykładów z zakresu nauk przyrodniczych. Pierwsze spotkanie rozpocznie się 3 kwietnia 2017 r. o godz. 18.00 w sali audytoryjnej nr II w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Uniwersytecka 4).

Skróty

Biuletyn Informacji Publicznej
Copyright © 2001-2017
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.