facebook twitter instagram issuu linkedin google+ research gate youtube ustv

Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii

Seminarium prof. Jyrki Räisänen z Uniwersytetu w Helsinkach

Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych

11 czerwca 2018 r. o godz. 11.00 w sali P/1/13 w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie rozpocznie się seminarium prof. Jyrki Räisänen z Uniwersytetu w Helsinkach – uznanego na świecie specjalisty w zakresie zastosowań akceleratorów niskoenergetycznych w badaniach właściwości fizycznych materiałów. Profesor Jyrki Räisänen jest kierownikiem Zakładu Fizyki Materiałów i kieruje pracami Laboratorium Akceleratorowego. Pełni również funkcję prodziekana Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Helsinkach.

Gala wręczenia nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Wzrostu Kryształów dla Młodzieży Szkolnej

logo Ogólnopolskiego Konkursu Wzrostu Kryształów dla Młodzieży Szkolnej

12 czerwca 2018 roku o godz. 10.00 w Instytucie Fizyki UŚ w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie rozpocznie się gala wręczenia nagród laureatom 5. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wzrostu Kryształów dla Młodzieży Szkolnej 2018, która została połączona z sympozjum poświęconemu kryształom.

Nowe rozwiązania dla przemysłu solarnego

Grafika przedstawiająca dokument

Patenty Uniwersytetu Śląskiego

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego opracowali sposób otrzymywania 2,2'-bis(3,4-etylenodioksytiofenu) (BEDOT-u) – związku, który z powodzeniem może być wykorzystywany jako półprodukt do otrzymywania polimerów przewodzących. Rozwiązanie objęte ochroną patentową znajdzie zastosowanie m.in. w organicznej elektronice czy w przemyśle fotowoltaicznym.

Szkolenie pt. „Biznes zaczyna się na Facebooku”

logo AIP

11 czerwca 2018 r. o godz. 17.00 w siedzibie Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości (Katowice, ul. Bankowa 14, sala 415) rozpocznie się bezpłatne szkolenie pt. „Biznes zaczyna się na Facebooku”, które poprowadzą Agnieszka Stefaniak-Zubko i Beata Nocoń.

Wykład prof. Janusza Gluzy dotyczący redefinicji kilograma

Logo Polskiego Towarzystwa Fizycznego

W czwartek 7 czerwca 2018 roku o godz. 16.00 w Katowicach (ul. Uniwersytecka 4, sala audytoryjna I) odbędzie się konwersatorium, podczas którego prof. dr hab. Janusz Gluza z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego wygłosi prelekcję pt. „Największa rewolucja w pomiarach od rewolucji francuskiej: redefinicja kilograma w 2020 roku”.

Wyróżnienie dla projektu „Zintegrowane nauczanie przedmiotów ścisłych z perspektywą obliczeniową – isce4school”

logo iCSE

21 maja 2018 roku w Hotelu Mercure Kasprowy w Zakopane, podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej  organizowanej przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) pt. „Szkoła w świecie zmian i nowych technologii”, dr hab. Marcin Kostur

Naukowcy z UŚ otrzymali nanocząstki tlenku miedzi (I) o silnych właściwościach biobójczych

Grafika przedstawiająca dokument

Patenty Uniwersytetu Śląskiego

Dr Jerzy Peszke oraz mgr Anna Nowak z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego opracowali nowy sposób wytwarzania nanocząstek tlenku miedzi (I) o właściwościach m.in. grzybo- i bakteriobójczych. Otrzymany proszek, o określonej wielkości ziaren, zastosowany na różnych materiałach zapobiega rozwojowi mikroorganizmów chorobotwórczych. Rozwiązanie zostało objęte ochroną patentową a  właścicielem wynalazku jest firma Pureko Sp z o.o. z Myszkowa.

W dobie konkurencji rynkowej i wielu już powszechnie komercyjnie stosowanych rozwiązań opartych na układach aktywnych biologicznie na bazie chloru, aktywnego tlenu czy związków organicznych

Stypendium Fundacji Kościuszkowskiej dla prof. Andrzeja Ślebarskiego

Zdjęcie: prof. Andrzeja Ślebarskiego

Prof. zw. dr hab. Andrzej Ślebarski z Zakładu Fizyki Ciała Stałego UŚ otrzymał prestiżowe stypendium Fundacji Kościuszkowskiej (Kosciuszko Foundation) na 3-miesięczny pobyt naukowy w roku akademickim 2018/2019 na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego (UCSD). Uniwersytet ten zaliczany jest do najlepszych uczelni nie tylko w USA, ale i na świecie, szczyci się ponadto kilkoma noblistami, m.in. Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymała związana z amerykańską uczelnią, a urodzona w Katowicach Maria Goeppert-Mayer.

Warsztaty firmy PCC Rokita

Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii

8 maja 2018 r. na Wydziale Fizyki, Matematyki i Chemii (Katowice, ul. Bankowa 14, sala 227) odbywać się będą zorganizowane przez firmę PCC Rokita warsztaty:  

Mobilne Targi Kariery „Szybki Szpil” na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii

logo projektu "Studia i co dalej?"

8 maja 2018 r. w godz. od 9.00 do 14.00 w holu Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ odbywać się będą organizowane przez Biuro Karier UŚ Mobilne Targi Kariery „Szybki Szpil”, dające możliwość poznania oczekiwań pracodawców, specyfiki procesu rekrutacji, a przede wszystkim zaprezentowania swojej kandydatury do pracy lub na praktyki. Wydarzenie, które ma charakter otwarty, adresowane jest do studentów kierunków ścisłych zainteresowanych rozwojem swojej kariery. Wśród obecnych na targach firm znajdą się:

Skróty

Biuletyn Informacji Publicznej
Copyright © 2001-2018
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.