facebook twitter instagram issuu linkedin google+ research gate youtube ustv

Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii

Wykład prof. Davida A. Kosowera

Instytut Fizyki UŚ

W czwartek 2 marca 2017 roku w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Uniwersytecka 4) odbędzie się konwersatorium, podczas którego prof. David A. Kosower z Institut de Physique Théorique CEA (Saclay, Paris) wygłosi wykład pt. „New Methods in the Hunt for New Physics”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.00 w sali audytoryjnej II.

Spotkanie pt. „Światło ze Śląska, czyli rzecz o Profesorze Auguście Chełkowskim”

Zdjęcie prof. Augusta Chełkowskiego

W czwartek 23 lutego 2017 roku o godz. 12.00 w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Uniwersytecka 4, aula im. Andrzeja Pawlikowskiego) rozpocznie się spotkanie pt. „Światło ze Śląska, czyli rzecz o Profesorze Auguście Chełkowskim” organizowane w ramach działalności Nowej Wszechnicy Górnośląskiej „Solidarność” Uniwersytetu Śląskiego.

Patronat nad wydarzeniem objął JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk.

Patent dla wynalazku pn. „3,5-dipodstawione oraz 3,4,5-tripodstawione izoksazole oraz sposób ich otrzymywania”

Grafika ze słowem patent

Pracownicy Uniwersytetu Śląskiego: prof. zw. dr hab. inż. Stanisław Krompiec, dr Michał Filapek, prof. zw. dr hab. Marian Paluch, dr hab. Sebastian Pawlus, doktoranci mgr Kinga Janicka i mgr Sławomir Kula oraz absolwent Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ mgr Dariusz Błach są twórcami wynalazku pn.

Warsztaty pt. „Przedsiębiorcą być!”

logo AIP

17 lutego 2017 roku o godz. 16.00 w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości przy Uniwersytecie Śląskim (Katowice, ul. Bankowa 14, sala nr 415) odbędą się warsztaty pt. „Przedsiębiorcą być!”, które poprowadzi Małgorzata Juśkiewicz – współpracujący z przedsiębiorcami trener biznesu (doradztwo w zakresie księgowości, podatków oraz zakładania firmy). Wśród poruszanych na spotkaniu tematów znajdą się m.in. formalne aspekty zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz dostępne  na rynku źródła finansowania.

Szkolenie pt. „Pozycjonowanie stron internetowych”

Logo Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości

We wtorek 10 stycznia 2017 roku o godz. 17.00 w biurze Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości przy Uniwersytecie Śląskim (Katowice, ul. Bankowa 14, sala nr 415) rozpocznie się szkolenie pt. „Pozycjonowanie stron internetowych”, które dotyczyć będzie zagadnień związanych z pewnym i bezpiecznym pozycjonowaniem stron.

Wykład ks. dr. hab. Wojciecha Grygiela

Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego

„Fizyka Arystotelesa: aspekty wewnętrznej logiki ciągłości z fizyką współczesną” to temat wykładu otwartego, który w piątek 13 stycznia 2017 roku w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego wygłosi ks. dr hab. Wojciech Grygiel z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Seminarium rozpocznie się o godz. 13.00 w sali 160. 

 

Jak przyspieszyć działanie leków?

Zespół prof. zw. dr. hab. Mariana Palucha z Zakładu Biofizyki i Fizyki Molekularnej prowadzi badania nad właściwościami struktur amorficznych i ich wykorzystaniem w przemyśle farmaceutycznym.

X wykład im. Profesora Andrzeja Lasoty

Logo Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii

W piątek 13 stycznia 2017 roku o godz. 15.30 w sali Rady Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 14, sala 227) odbędzie się X wykład im. Profesora Andrzeja Lasoty. Wydarzenie zostało ustanowione przez Radę Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii w 2008 roku dla uczczenia osoby i dzieła prof. Andrzeja Lasoty – doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego oraz członka Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności.

Inauguracja działalności Nowej Wszechnicy Górnośląskiej „Solidarność”

30 listopada 2016 r. o godz. 11.00 w auli. im. Andrzeja Pawlikowskiego w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach Nowej Wszechnicy Górnośląskiej „Solidarność”. Inauguracyjny wykład pt. „Henryk Sienkiewicz nie tylko do Polaków”, który jest adresowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, wygłosi prorektor ds. kształcenia i studentów prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

XII Dyskusja Panelowa „Oblicza fizyki – między fascynacją a niepokojem”

Grafika z napisem "Oblicza fizyki"

Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego organizuje Dyskusję Panelową „Oblicza fizyki – między fascynacją a niepokojem”. Tematem tegorocznej dwunastej edycji są szeroko rozumiane relacje pomiędzy symetriami a oddziaływaniami w przyrodzie.

Spotkania zapoczątkowane zostały w 2005 roku – Światowym Roku Fizyki i mają charakter interdyscyplinarny. W gronie dotychczasowych wykładowców znaleźli się między innymi fizycy, matematycy, biolodzy, lekarze, filozofowie i filolodzy. W tym roku większość wykładowców stanowią fizycy, pracujący na styku fizyki i innych dziedzin nauki.

Skróty

Biuletyn Informacji Publicznej
Copyright © 2001-2017
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.