facebook twitter instagram issuu google+ youtube ustv

Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii

Uroczystość wręczenia dyplomów laureatom wojewódzkich konkursów przedmiotowych

W środę 9 kwietnia 2014 r. o godz. 10.00 w auli im. Andrzeja Pawlikowskiego w Instytucie Fizyki UŚ odbędzie się uroczystość wręczenia dyplomów i listów gratulacyjnych laureatom wojewódzkich konkursów przedmiotowych organizowanych dla uczniów gimnazjów z województwa śląskiego w roku szkolnym 2013/2014.

Laureaci konkursów będą mogli wysłuchać wykładu prof. zw. dr hab. Ewy Talik pt. „Znaczenie monokrystalizacji we współczesnej nauce o materiałach” oraz zobaczyć multimedialną wystawę „Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu”.

Sesja gry „Cashflow 101”

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości organizują sesję gry „Cashflow 101”, która odbędzie się 15 kwietnia 2014 r. o godz. 15.00 w sali 415 AIP UŚ (ul. Bankowa 14, Katowice – Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii). Gra „Cashflow 101” ma charakter edukacyjny i uczy podstaw inwestowania. Najwytrwalsi już po kilku sesjach będą mogli zagrać w zaawansowaną wersję gry – „Cashflow 202”.

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się między innymi:

Spotkanie dyskusyjne w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości organizują spotkanie dyskusyjne, którego tematem będzie „internet of things”, czyli „internet rzeczy”. Dyskusja odbędzie się 10 kwietnia 2014 r. o godzinie 17.00 w biurze Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości przy Uniwersytecie Śląskim (sala 416, ul. Bankowa 14, 40-007 Katowice, Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii).

Multimedialna wystawa „Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu” już na Śląsku

W Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach będzie można zwiedzać multimedialną wystawę „Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu”. Wystawa przygotowana przez Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej zawita na Śląsk już 7 kwietnia 2014 r. Jej głównym celem jest przybliżenie osiągnięć Profesora Jana Czochralskiego, jego dokonań oraz sukcesów polskiej nauki w dziedzinie technologii materiałowej, a także ukazanie ogromnego potencjału przemysłu elektronicznego oraz grafenu.

Spotkanie prorektora UŚ z przedstawicielami kół naukowych i organizacji uczelnianych

19 marca 2014 r. o godz. 15.00 w sali audytoryjnej nr 1 na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ (Katowice, ul. Uniwersytecka 4) prorektor ds. kształcenia i studentów dr hab. prof. UŚ Ryszard Koziołek spotka się z przedstawicielami kół naukowych i organizacji uczelnianych.

VIII edycja Święta Liczby Pi

13 i 14 marca 2014 r. (według notacji amerykańskiej 3/14) obchodzone będzie Święto Pi. Proponowaną formą obchodów święta, które przypada 14 marca, jest ósmy już festiwal nauk ścisłych i przyrodniczych, zorganizowany na terenie Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W programie wydarzenia znajdą się liczne wykłady, warsztaty, pokazy i konkursy. W uroczystej inauguracji Święta Liczby Pi uczestniczyć będzie prorektor ds. umiędzynarodowienia, współpracy z otoczeniem i promocji dr hab. Mirosław Nakonieczny.

Udział w obchodach Święta Liczby Pi mogą wziąć osoby zainteresowane podjęciem studiów na kierunkach matematyczno-przyrodniczych, studenci (również innych kierunków), nauczyciele, ale także wszyscy, którzy swoją przygodę z edukacją już dawno skończyli.

Szkolenie pt. „Stwórz Dream Team – zbuduj zespół swoich marzeń”

13 marca 2014 r. o godz. 16.00 na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Bankowa 14, sala 416) odbędzie się szkolenie pt. „Stwórz Dream Team – zbuduj zespół swoich marzeń”.

Wśród poruszanych kwestii znajdą się m.in. takie zagadnienia, jak:

VIII Ogólnopolski Konkurs Chemiczny

4 marca 2014 r. o godz. 9.30 w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Uniwersytecka 4, aula im. Andrzeja Pawlikowskiego) rozpocznie się pierwszy etap konkursu chemicznego skierowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Konkurs składa się z dwóch części: pisemnej, obejmującej rozwiązywanie zadań oraz laboratoryjnej, polegającej na rozwiązaniu zadania praktycznego i sporządzeniu sprawozdania z przeprowadzonej analizy.

Kosmiczne soczewki

Badania fenomenu przyspieszającej ekspansji Wszechświata

Zespół prof. dr. hab. Marka Biesiady z Zakładu Astrofizyki i Kosmologii w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego podejmuje w swoich pracach problem wykorzystania silnych soczewek grawitacyjnych w roli nowego testu kosmologicznego, inicjując przy tym owocną współpracę międzynarodową z badaczami z Chin i Francji.

Ogólnopolski Konkurs Wzrostu Kryształów dla młodzieży szkolnej

W ramach Międzynarodowego Roku Krystalografii Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego organizuje Ogólnopolski Konkurs Wzrostu Kryształów. Inicjatywa skierowana jest przede wszystkim do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczestników mogą zgłaszać nauczyciele. Prace z pełną dokumentacją należy przesłać do 15 marca 2014 r.

Laureaci trzech pierwszych miejsc wyjadą na kilka dni do Europejskiego Ośrodka Badań Jądrowych CERN w Genewie. Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się 15 czerwca w Instytucie Fizyki UŚ.

Na skróty