facebook twitter instagram issuu linkedin google+ research gate youtube ustv

Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii

„Fosfinowe analogi peptydów…”. Wykład prof. Artura Muchy

Budynek Instytutu Chemii UŚ

26 kwietnia 2018 roku na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego wykład pt. „Fosfinowe analogi peptydów jako narzędzia w badaniach enzymów proteolitycznych” wygłosi prof. dr hab. inż. Artur Mucha z Zakładu Chemii Bioorganicznej Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Spotkanie, organizowane przez katowicki oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego, rozpocznie się o godz. 11.00 w budynku Instytutu Chemii (Katowice, ul. Szkolna 9, aula nr 73).

Szkolenie pt. „Przedsiębiorcą być!”

logo AIP Śląsk

24 kwietnia 2018 roku w godz. od 16.00 do 19.00 w biurze Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (ul. Bankowa 14, sala 415) odbywać się będzie szkolenie pt. „Przedsiębiorcą być!”, które poprowadzi Fundacja Tax Care, Inicjatywa Wspierania Przedsiębiorczości, będąca organizacją zajmującą się szerokim obszarem działań skierowanych zarówno do początkujących przedsiębiorców, jak również tych doświadczonych, prowadzących własną firmę już od jakiegoś czasu.

X Chorzowski Festiwal Nauki

Logo X Chorzowskiego Festiwalu Nauki

„Nasze dziedzictwo – nasza przyszłość” to temat przewodni tegorocznej edycji Chorzowskiego Festiwalu Nauki, którego celem jest popularyzacja nauki, promocja najważniejszych osiągnięć technicznych, a także rozbudzenie zainteresowań kulturą, sztuką i nauką.

Wykład dr Katarzyny Bogusławskiej

Budynek Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego

„The DMRG algorithm in quantum chemistry: optimization and interpretation of electronic structures of light and heavy elements” to temat wykładu, który 13 marca 2018 r. na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego wygłosiła dr Katarzyna Bogusławska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Spotkanie zorganizowane przez katowicki oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego rozpoczęło się o godz. 14.00 w sali nr 149 (Katowice, ul. Bankowa 14). 

Dzień Kobiet z perspektywy obcokrajowców

trzy kobiety w czarnych garniturach, dwie stoją, jedna siedzi przed laptopem

W czwartek 8 marca 2018 roku o godz. 16.30 w siedzibie American Corner w Katowicach (Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ, ul. Bankowa 14, Pawilon D, II piętro, sala 436) rozpocznie się, zorganizowany przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ, międzynarodowy Dzień Kobiet. Studenci z Chin, Korei, Gruzji, Białorusi, Węgier, Rumunii, Kirgistanu i Włoch opowiedzą o obchodach tego święta w ich krajach.

Wystawa jubileuszowa prezentowana w ŚMCEBI

Logo 50 lat Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

W ramach obchodów jubileuszu 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego od 26 lutego do 16 marca 2018 roku w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie eksponowana będzie okolicznościowa wystawa „50 lat Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach”. Na kilkudziesięciu planszach przedstawione zostały najważniejsze wydarzenia i informacje dotyczące uczelni.

XII edycja Święta Liczby Pi

symbol liczby Pi

W środę 14 marca 2018 roku na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w  Chorzowie odbywać się będzie Święto Liczby Pi, w ramach którego zaplanowano liczne wykłady, warsztaty, pokazy i konkursy. Dzięki temu zarówno pasjonaci, jak i osoby, które chciałyby odkryć urok nauk ścisłych i przyrodniczych będą mogli znaleźć coś dla siebie.

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego współautorami siedmiu patentów

Grafika przedstawiająca dokument

Patenty Uniwersytetu Śląskiego

Naukowcy opracowali nowe sposoby otrzymywania następujących związków chemicznych: renianu(VII) rubidu, renianu(VII) chromu, renianu(VII) miedzi(II), renianu(VII) cezu oraz renianu(VII) glinu, renianu(VII) tetraaminaplatyny(II) oraz renianu(VII) tetraaminapalladu(II). Siedem rozwiązań zostało objętych ochroną patentową. Związki te będą wykorzystywane do otrzymywania stopów renowych specjalnego przeznaczenia oraz katalizatorów renowych.

Skróty

Biuletyn Informacji Publicznej
Copyright © 2001-2018
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.