„Tajemnicze życie pośród hałd” - wykład

Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprasza na wykład „Tajemnicze życie pośród hałd”, organizowany w ramach XVIII cyklu wykładów: „Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska”. Wykład wygłosi dr Monika Jędrzejczyk-Korycińska z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 10 grudnia o godz. 16.00 w auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska w Katowicach przy ul. Bankowej 9.

Harmonogram cyklicznych wykładów CSCS

O wykładzie:

Mało kto się tu zapuszcza. Tu często nawet nie ma gdzie przysiąść, aby odpocząć, aby napatrzeć się na piękno przyrody, aby odetchnąć głęboko, coś ślicznego sfotografować i dołączyć do prywatnego atlasu roślin. Kto by bowiem chciał przysiadać na żużlu z ostrymi krawędziami, brudzącym odzież i wzbijającym kurz. Co innego – na zielonej trawce. Ale tu kiepsko z trawką, a zwłaszcza zieloną. Głębszy oddech wydaje się również ryzykowny, zwłaszcza w słoneczny, ciepły dzień. Unoszący się kurz prowokuje do kichania, a osoby bardziej wrażliwe mają wrażenie swędzenia skóry, jakby alergicznego. Niewiele lepiej jest tu z pięknem przyrody i z przyrodą samą w sobie. Roślinność jest raczej niepozorna, skarłowaciała często i niezbyt przypomina okazy z atlasów roślin.

Bo tu jest hałda. Na uboczu życia. Czasem tylko wkomponowana w ruiny huty lub kopalni, która ją usypała w czasach swojej świetności Z dala od osiedli ludzkich, często w oddaleniu od szlaków spacerowych. Czasem jedynie prowadzi do niej droga, na której widać jeszcze koleiny po potężnych wywrotkach. Hałda jest niegościnna, złowroga, niezdrowa i niebezpieczna. Jednak są tacy, którzy przyjdą i przysiądą nie zważając na kurz i żużel. Nie tylko przysiądą, ale nawet przyklękną i pochylą wzrok, zafascynowani. Bo dostrzegą, wśród rachitycznej roślinności, nadzwyczajny okaz botaniczny. Taki, który widzieli dotychczas w jednym tylko miejscu w Polsce, 200 km stąd, w jego górskiej enklawie. Okaz pleszczotki górskiej. Nadzwyczajny.

Być może już wiedzą, oni, botanicy, skąd on się tu wziął. Prawdopodobnie rozpoznali już jego siłę przetrwania i wolę walki o wydanie nasion i zachowanie populacji. A nawet – siłę do podjęcia rywalizacji o terytorium, o promienie słońca, wilgoć. Wbrew pozorom – jest z kim i o co walczyć, bo na hałdzie toczy się życie. Zasiedlona przystosowanymi i wciąż przystosowującymi się gatunkami hałda żyje podobnie jak każdy inny ekosystem, wymagając może tylko nieco więcej samozaparcia i od roślin, i od badaczy, niż rozlewiska Biebrzy czy gąszcz Puszczy Białowieskiej. A przecież wystarczy tylko przyjść i przysiąść na chwilę aby zagłębić się w tajemne życie na hałdzie.

opracowanie dr Agnieszka Babczyńska i CSCŚ