facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Sympozjum naukowe dotyczące Konferencji Katowickiej

W środę 17 grudnia 2014 roku Klub Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych „Marchołt” w Katowicach, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka wraz z Instytutem Historii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego organizują sympozjum naukowe dotyczące Konferencji Katowickiej, z okazji przypadającej w tym roku 130. rocznicy tego wydarzenia. Spotkanie odbędzie się w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej o godz. 11.00.

W sympozjum udział wezmą:

  • dr hab. Sylwester Fertacz: „Żydzi w Katowicach w XIX i XX wieku”,
  • dr hab. Lech Krzyżanowski: „Kościół katolicki a Żydzi na Górnym Śląsku w XIX i pierwszej połowie XX wieku”,
  • dr Miłosz Skrzypek: „Społeczność żydowska na Śląsku Austriackim w XIX i XX wieku (do 1918 r.)”,
  • mgr Katarzyna Odrzywołek: „Wkład polskich Żydów w budowę i rozwój państwa Izrael do 1948 roku”.
     

Wystąpienia zapowiedzieli również: Michał Sobelman – rzecznik prasowy Ambasady Izraela w Polsce, Włodzimierz Kac – przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach oraz Yehoshua Ellis – naczelny rabin Górnego Śląska i rabin Gminy Żydowskiej w Katowicach.

Program sympozjum

 

Tego samego dnia w godzinach wieczornych w odnowionej sali teatralnej katowickiego Pałacu Młodzieży odbędzie się uroczysty koncert łączący celebrowanie rocznicy Konferencji Katowickiej z 1884 roku z tradycyjnie już obchodzonym w Katowicach Świętem Chanuka. Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać opowieści chanukowej rabina Yehoshua Ellisa. W programie przewidziano występ chóru Camerata Silesia oraz Urszuli Makosz z zespołem. Ważnym momentem wieczoru będzie zapalenie świec chanukowych przed budynkiem Pałacu Młodzieży.  

Ponadto w holu teatru Pałacu Młodzieży można będzie obejrzeć część wystawy przygotowanej przez Muzeum Żydowskie Galicja w Krakowie pn. „Polska i Palestyna – dwie ziemie i dwa nieba” składającej się ze zdjęć Ze'ev Aleksandrowicza.  

plakat

Skróty

Copyright © 2001-2019
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.