Światowy Dzień Wody w Katowicach

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Z tej okazji, 21 marca 2013 r., w Katowicach odbędą się obchody święta organizowane przez Klub Gaja i Uniwersytet Śląski. W programie wydarzenia znajdą się m.in. wykłady, wystawa, gra miejska i happening.

Podczas gry miejskiej, która rozpocznie się o godz. 9.00 przy moście nad rzeką Rawą uczestnicy obchodów będą mogli uzyskać wiedzę na temat rzeki, jej historii i obecnego stanu wód, a także zasobów wody i racjonalnego ich wykorzystywania. Natomiast o godz. 12.00 będzie miał miejsce happening pt. „Kolejka po wodę”. Akcja odbędzie się z okazji inauguracji programu edukacji ekologicznej „Zaadoptuj rzekę”, prowadzonego przez Klub Gaja. W happeningu uczestniczyć będą m.in. dzieci i młodzież – wszyscy ubrani na niebiesko.

Podczas spotkania utworzona zostanie symboliczna kolejka po wodę. W ten sposób organizatorzy pragną zwrócić uwagę na niedobór wody, jaki występuje na południu Polski na skutek długotrwałych susz oraz na brak wody, który dotyczy wielu społeczności lokalnych. Happening ma również podkreślić problem zanieczyszczenia rzek, a płynąca przez Katowice Rawa ma być tego przykładem. Członkowie Klubu Gaja wraz z uczestnikami przeprowadzą badanie wody katowickiej rzeki, stan jej zanieczyszczenia zobrazują poprzez doprowadzenie pobranej próbki do stanu wody pitnej.

Wydarzeniami towarzyszącymi obchodom Światowego Dnia Wody będą dwa wykłady, odbywające się w auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 9). Prelekcja dr. Andrzeja Woźnicy pt. „Co w wodzie piszczy? Dlaczego musimy badać środowisko wodne?” rozpocznie się o godz. 14.00. Natomiast wykład Mandar Purandare z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, poświęcony świętym rzekom Indii, odbędzie się o godz. 16.00. Spotkanie jest częścią XXI cyklu wykładów „Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska”.

Od 21 marca na parterze w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego można zobaczyć część prac z wystawy projektu Ekoplakat. Wystawa, która na uczelnię zawitała z okazji Światowego Dnia Wody – potrwa do 29 marca. Projekt Ekoplakat jest realizowany od 2006 roku w Katedrze Projektowania Graficznego Instytutu Sztuki (Wydział Artystyczny w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach). Tematami dotychczasowych wystaw były m.in.: woda, zanieczyszczenie powietrza, odnawialne źródła energii. Plakaty z kolekcji prezentowane są na międzynarodowych przeglądach w kraju i zagranicą, gdzie są wyróżniane i nagradzane.

W programie obchodów święta przewidziano również konferencję prasową. Spotkanie z mediami będzie miało miejsce w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej o godz. 11.30. W konferencji udział wezmą:

• prorektor ds. umiędzynarodowienia, współpracy z otoczeniem i promocji dr hab. Mirosław Nakonieczny,
  • Marcin Krupa – wiceprezydent Katowic,
  • Urszula Kontowska – prezes Fundacji PKO Banku Polskiego – partnera strategicznego programu „Zaadoptuj rzekę”,
  • Andrzej Gut – prezes Katowickich Wodociągów SA,
  • Jacek Bożek – prezes Klubu Gaja i pomysłodawca programu „Zaadoptuj rzekę”.

Podczas konferencji Uniwersytet Śląski zaprezentuje także akcję „Usiołek wraca do domu”, której celem jest zebranie funduszy umożliwiających wybudowanie studni wody pitnej na terenie Somalii lub Sudanu Południowego.

O wydarzeniu napisał serwis „www.csrinfo.org/pl” w artykule pt. „Czysta woda dla rzek”. (25.03.2013)