facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

„Światowe dni języka słoweńskiego”

Od 1 do 8 grudnia 2014 r. w Sosnowcu oraz Katowicach odbywać się będą „Światowe dni języka słoweńskiego”. W programie spotkania przewidziano warsztaty, prezentacje, wykłady oraz koncert zespołu OPA. Część spotkań odbędzie się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu.

Projekt „Światowe dni języka słoweńskiego” organizowany jest co dwa lata przez Centrum Języka Słoweńskiego jako Obcego Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu w Lublanie oraz przez uniwersytety na całym świecie, na których obecne są lektoraty języka słoweńskiego.

Tegoroczne wydarzenie jest już szóstą edycją spotkań z kulturą słoweńską i jest kontynuacją naszych poprzednich projektów: „Światowe dni słoweńskiego filmu dokumentalnego” (2012), „Światowe dni współczesnej literatury słoweńskiej” (2010), „Światowe Dni Słoweńskiego Filmu i Literatury” (2008), „Światowe Dni Słoweńskiego Filmu” (2006) oraz „Światowe Dni Literatury Słoweńskiej” (2004).

Projekt ten jest również próbą integracji 56 uniwersytetów z całego świata, na których wykładany jest język słoweński.

W ramach tegorocznej edycji Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego organizuje wiele wydarzeń kulturalnych, które przybliżą język słoweński i jego osobliwości. Zaprezentowane zostanie również przetłumaczone przez studentów kieszonkowe wydanie słownika języka słoweńskiego pt. „Žepna slovenščina – Kieszonkowy słoweński”. Publikacja jest pomocna w pierwszym kontakcie z językiem słoweńskim, Słowenią i jej kulturą, zawiera przydatne, pogrupowane tematycznie słownictwo oraz pomocne wskazówki.  

Program

 

Skróty

Copyright © 2001-2019
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.