Sprawdzian z polskiego dla cudzoziemców

Szkoła Języka i Kultury Polskiej

Już po raz piętnasty w Cieszynie odbędzie się, organizowany przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, „Sprawdzian z polskiego” – konkurs ortograficzny, w którym mogą wziąć udział cudzoziemcy przebywający w Polsce. Od lat termin konkursu wyznacza półmetek letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej, w tym roku sprawdzian odbędzie się 12 sierpnia 2012 r. o godz. 10.30 w sali konferencyjnej budynku Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie przy ulicy Bielskiej 62.

Uczestnicy konkursu walczą o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego oraz o wyróżnienia w kilku innych kategoriach. Główną nagrodą jest możliwość bezpłatnego udziału w kolejnej edycji letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej. Wszyscy piszący dyktando otrzymują nagrody i upominki w postaci słowników lub innych publikacji z zakresu poprawności językowej.

W latach ubiegłych uczestnikami potyczek z językiem polskim byli m.in. studenci letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej UŚ, studenci Instytutu Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum”, studenci Fundacji Nauki Języków Obcych LINGUAE MUNDI. Obecnie „Sprawdzian z polskiego” będą pisać także uczestnicy warsztatów polonistycznych, nauczyciele uczący języka polskiego w szkołach poza granicami naszego kraju.

Autorką tekstu dyktanda jest prof. UŚ dr hab. Jolanta Tambor, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Bardziej zaawansowani uczestnicy konkursu piszą dyktando w całości, natomiast początkujący zapisują wszystkie usłyszane i rozpoznane przez siebie słowa.

O wydarzeniu napisała „Gazeta Wyborcza” w artykule pt. „Cudzoziemcy zmierzą się z polskim dyktandem”. (12.08.2012)