facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Spotkanie z Kazimierzem Piechowskim w ramach cyklu "Człowiek - historia"

Koło Naukowe Politologów UŚ oraz Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich zorganizowały spotkanie z cyklu "Człowiek - historia".
Tym razem gościem był Kazimierz Piechowski, który wraz z czterema kolegami w brawurowy sposób uciekł z obozu KL Auschwitz. Historią zainteresowała się BBC, która nakręciła fabularyzowany dokument o tym wydarzeniu.

Spotkanie odbyło się 28 kwietnia 2009 roku (wtorek) o godzinie 11:00 w auli K. Popiołka (I piętro WNS), na początku spotkania wyświetlony został zrealizowany przez TVP film dokumentalny "Uciekinier" o Kazimierzu Piechowskim.

Więźniowie w czerwcu 1942 roku w mundurach esesmańskich i z bronią wyjechali przez punkt kontrolny SS samochodem osobowym z garaży esesmańskich. Uciekli autem skradzionym prawdopodobnie samemu Rudolfowi Hessowi. Nie posiadali żadnych dokumentów, jedyne, co ułatwiło im zadanie to biegła znajomość języka niemieckiego. Nigdy nie zostali schwytani. Po ucieczce z obozu do zakończenia wojny Kazimierz Piechowski walczył w szeregach Armii Krajowej.Pan Kazimierz jest ostatnim żyjącym uczestnikiem tej "wielkiej ucieczki".
Kazimierz Piechowski był także uczestnikiem apelu, podczas którego z ust ojca Maksymiliana Kolbe padły słowa: "Ja chcę iść na śmierć za tego więźnia".

 

Skróty

Copyright © 2001-2019
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.