Spotkanie z Jerzym Bahrem i Jerzym Sadeckim

28 maja 2014 r. o godz. 9.45 w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego (Sosnowiec, ul. S. Grota-Roweckiego 5, sala 0.2) odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Bliżej Rosji” organizowane przez Koło Naukowe Rusycystów „Rosyjska Ruletka”. Wśród zaproszonych gości znajdują się dyplomata Jerzy Bahr i dziennikarz Jerzy Sadecki.

Podczas spotkania, które poprowadzi Paweł Łaniewski zostanie wyświetlony film pt.  „Ojczyzna zwielokrotniona” (2014) w reżyserii Krzysztofa Glondysa. Film, zrealizowany przez TVP Kraków i Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, opowiada o domu-galerii Jerzego Bahra, w którym dyplomata przez lata gromadził dzieła sztuki, rzeźby, wytwory kultury ludowej i gazety.

Wydarzenie będzie również okazją do rozmowy o książce „Ambasador”. Jest to wywiad-rzeka z Jerzym Bahrem, przeprowadzony przez Jerzego Sadeckiego. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora we wrześniu 2013 roku.

Jerzy Bahr jest dyplomatą, byłym ambasadorem RP w Moskwie, Kijowie, Aszchabadzie i Wilnie, konsulem generalnym RP w Kaliningradzie, szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, poliglotą i kolekcjonerem sztuki.

Jerzy Sadecki – dziennikarz i publicysta, autor licznych artykułów m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Krakowskiej”, „Czasie Krakowskim” i „Nowej Polszy” oraz książek „Nowa Huta: ziarna gniewu, ziarna nadziei” (1989) i „Trzynastu. Premierzy wolnej Polski” (2009), współautor książki „Kim są Polacy” (2013), obecnie prowadzi zajęcia dla studentów dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Cykl „Bliżej Rosji” został zainaugurowany w marcu 2011 roku. Gośćmi poprzednich spotkań byli: Jacek Hugo-Bader, Barbara Włodarczyk, Wojciech Górecki i Wacław Radziwinowicz.

Szczegółowe informacje: http://rosyjskaruletka.edu.pl.