facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Spotkanie z cyklu „Arkana fantastyki”

24 listopada 2015 r. o godz. 17.00 w sali seminaryjnej Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej (poziom 2) odbędzie się kolejna edycja cyklu „Arkana fantastyki”. Temat najbliższego spotkania, którego gościem specjalnym będzie Piotr Wajda, brzmi „Te cholerne trolle! Nowe tchnienie skandynawskiego kina grozy”.

Skandynawskie kino kojarzy się przede wszystkim z dramatami zrealizowanymi przez indywidualności takie, jak Ingmar Bergman czy Lars von Trier. Jednak nordyccy twórcy zwracali się w kierunku horroru znacznie częściej niż można przypuszczać. Nadejście XXI wieku przyniosło dodatkowo zgrywę z szablonów kina grozy ukształtowanych w trakcie ubiegłego stulecia. Jak zatem walczą z demonami Skandynawowie? André Øvredal, czy Tommy Wirkola to dobre przykłady współczesnych twórców łączących elementy skandynawskiej kultury z klasycznymi wzorcami kinematograficznymi, tworzących nowoczesne, unikatowe w skali globalnej kino grozy. Kino, które rozwija podejście Quentina Tarantino do dzieła filmowego. Północnoeuropejscy twórcy w krótkim czasie stworzyli unikalną odmianę horroru, o której popularności i coraz ważniejszej roli świadczą liczne nagrody na całym świecie oraz zainteresowanie Hollywoodu nordyckimi twórcami horroru i ich filmografią.

„Arkana fantastyki” to projekt Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej, Śląskiego Klubu Fantastyki oraz czasopisma „Creatio Fantastica”, którego celem jest propagowanie wiedzy o fantastyce oraz prezentacja najnowszych trendów badawczych i metodologii kulturoznawczych.

Szczegółowe informacje: www.ciniba.edu.pl.


„naszemiasto.pl” - „Arkana Fantastyki: Te cholerne trolle! Nowe tchnienie skandynawskiego kina grozy” (24.11.2015).

Skróty

Copyright © 2001-2019
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.