Spotkanie Śląskiego Klubu Profesorskiego

24 stycznia 2013 r. o godz. 17.00 w sali seminaryjnej Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej odbędzie się spotkanie pt. „U kresu dróg. Społeczność żydowska w Polsce powojennej i Marzec'68”, upamiętniające 45. rocznicę wydarzeń z marca 1968 roku na Śląsku, a odbywające się w ramach cyklu międzyuczelnianych konwersatoriów interdyscyplinarnych.

Gośćmi spotkania będą dr Jacek Jaff Schatz – były katowiczanin mieszkający w Szwecji od 1969 r., związany z Uniwersytetem w Lund, autor publikacji z dziedziny socjologii, m.in. książki pt. „The generation. The rise and fall of the Jewish Communists of Poland” oraz Zbigniew Woźniak – prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, prowadzący śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznej, polegającej na przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariuszy państwowych poprzez zmuszanie obywateli polskich narodowości żydowskiej, mieszkańców województwa śląskiego, do opuszczenia na stałe terenu Polski w latach 1968–1969. Dyskusję poprowadzi dr Ryszard Lenc.

Ze względów organizacyjnych potwierdzenia obecności przyjmowane będą do 23 stycznia 2013 r. drogą elektroniczną: klub.profesorski@us.edu.pl. Na spotkanie zapraszają Śląski Klub Profesorski wraz z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.