Spotkanie dotyczące najstarszych śladów obecności człowieka na terenie Polski

29 października 2010 r. o godz. 12.00 w Muzeum Wydziału Nauk o Ziemi UŚ (Sosnowiec, ul. Będzińska 60) odbędzie się prezentacja wyników badań prowadzonych w okolicach Kończyc.

Zespół naukowców pod kierownictwem archeologa dr. Eugeniusza Foltyna i paleogeografa dr. Jana Macieja Wagi z Wydziału Nauk o Ziemi UŚ dokonał w 2004 r. odkrycia najstarszych śladów obecności człowieka pradziejowego na obszarze Polski.

Były to narzędzia i półprodukty wykonane ręką praczłowieka – Homo erectusa. Materiały zostały znalezione w osadach budujących stożek napływowy u wylotu Bramy Morawskiej w okolicach Kończyc.

O wydarzeniu napisała Gazeta Wyborcza w dn. 29.10.2010 r., artykuł Magdaleny Warchali pt. Nożyki homo erectusa. Zobacz czym ciął i skrobał.