facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Spektakl na ulicy Bankowej

30 maja 2012 r. o godz. 18.00 na deptaku przy ul. Bankowej odbędzie się plenerowa prezentacja spektaklu „Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami” w reżyserii Piotra Ratajczaka. Wydarzenie jest częścią akcji „Studia to nie dramat!”, która prowadzona jest wspólnie przez Uniwersytet Śląski i Teatr Polski w Bielsku-Białej. Wstęp na spektakl jest wolny.

O spektaklu:

Sztuka „Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami” jest ujętą w krótkie sceny, flesze i obrazy próbą podróży przez pamięć dzieciństwa i okresu dojrzewania.

Szkoła, pierwsze miłości i młodzieżowe imprezy utopione są w szarym, mrocznym sosie polskich lat 80. Cytaty z generała Jaruzelskiego przeplatają się z listami do Limahla, LEGO i Samanthy Fox. Papa Dance i italo disco zderza się Siekierą i Lechem Janerką. Obok siebie pojawiają się nauczyciele WF, zomowcy, badylarze i zniszczeni przez system ludzie.

Proces przywoływania zdarzeń, smaków, obrazów z przeszłości jest również procesem tworzenia dzisiejszej świadomości. Próbą zrozumienia, kim jestem dzisiaj, jak moje dzieciństwo wpływa na mnie w moim codziennym, tak zwanym dojrzałym życiu. Rozbicie muru z 1989 roku ma charakter symboliczny i egzystencjalny – dla każdej z postaci ów mur jest indywidualnym doświadczeniem, konfrontacją z samym sobą.

Tekst i obrazy scen są inspirowane opowieściami aktorów i realizatorów. Wiele z nich powstało w toku pracy, bezpośrednio na scenie, na drodze improwizacji.

Spektakl doceniła ogólnopolska publiczność, co potwierdzają zdobyte nagrody, m.in.: Złamany Szlaban – główny laur 21. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Bez Granic”, nagroda IX edycji Festiwalu Grudziądzka Wiosna Teatralna 2012, Złota Maska 2010 w kategorii aktorstwo – rola męska dla Rafała Sawickiego, nagroda główna IV Wiosenny Festiwal Teatralny „Anioł Publiczności” 2010.

„Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami”
Teatr Polski w Bielsku-Białej
Scenariusz: Piotr Ratajczak, Artur Pałyga i zespół aktorski
Reżyseria: Piotr Ratajczak
Obsada: Jadwiga Grygierczyk, Tomasz Drabek, Rafał Sawicki, Agnieszka Przepiórska, Magdalena Krauze, Dariusz Fodczuk, Anna Zabawa, Tomasz Pisarek
Premiera: 29 listopada 2009 r.
 


Spektakl na Bankowej w Polskim Radio Katowice (30.05.2012)

Skróty

Copyright © 2001-2019
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.