facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Śląska Noc Naukowców 2012

28 września 2012 r. odbędzie się siódma edycja Śląskiej Nocy Naukowców. Wydarzenie organizowane jest przez: Uniwersytet Śląski, Politechnikę Śląską, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Akademię Techniczno-Humanistyczną z Bielska-Białej. Zakres terytorialny wydarzenia obejmie: Katowice, Gliwice, Rybnik, Sosnowiec i Bielsko-Białą. W tym roku dodatkowo zajęcia i wykłady odbędą się również w Cieszynie.

Śląską Noc Naukowców cechuje niecodzienne podejście do spraw nauki, spora dawka humoru, komentarze znanych i lubianych naukowców oraz szalone eksperymenty prowadzone z badaczami.

Na uczestników czekają m.in.: wykłady, pokazy oraz eksperymenty z różnych dziedzin nauki. Organizatorzy szczególnie serdecznie zapraszają dzieci z rodzicami i młodzież. Będzie to niezwykła okazja sprawdzić jak naukowcy zmieniają świat i poszerzają granice wiedzy. Ale przede wszystkim będzie można przekonać się, że naukowcem może zostać każdy. Wystarczy tylko ciekawość świata i odwaga w łamaniu schematów. Będzie się można o tym przekonać w rozmowach, dyskusjach z naukowcami, którzy biorą udział w Śląskiej Nocy Naukowców i którzy chętnie odpowiedzą na pytania z zakresu architektury, biologii, chemii, ekologii, fizyki, fotografii, historii, informatyki, języków obcych, kryminalistyki, kultury, literatury i sztuki, matematyki, medycyny, nauk przyrodniczych, podróży, polityki, nawet przepisów ruchu drogowego, public relations, robotyki, sztuki, techniki, zarządzania i życia codziennego.

W ramach inicjatywy organizowane są dwa konkursy. Pierwszy adresowany jest do młodszych dzieci, których zadaniem jest narysowanie, dowolną techniką, wizerunku naukowca. Prace można przesyłać do 28 września 2012 r. Drugi konkurs polega na dostarczeniu drogą elektroniczną na adres: nocnaukowcow@polsl.pl projektu własnego eksperymentu w formie instrukcji, filmu lub zdjęcia.

Szczegółowe informacje o konkursach znajdują się na stronie Śląskiej Nocy Naukowców.

Na stronie internetowej: www.nocnaukowcow.com.pl została udostępniona wyszukiwarka, dzięki której osoby zainteresowane udziałem w przedsięwzięciu mogą ułożyć własny program wydarzeń.

Śląska Noc Naukowców jest częścią projektu Europejska Noc Naukowców, który powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej. Wydarzenie ma na celu promocję szeroko pojętej nauki, jak również stanowi zachętę do ciągłego poszerzania wiedzy. Od 2005 r. w ramach Europejskiej Nocy Naukowców w ostatni piątek września we wszystkich krajach Unii Europejskiej odbywają się wykłady, pokazy, odczyty, wystawy i konkursy. Nauka nie musi być nudna, aby się o tym przekonać, na tę jedną noc każdy może zostać naukowcem.

Ubiegłoroczna Noc Naukowców została uznana najważniejszym wydarzeniem naukowym w plebiscycie „Soczewki Focusa 2011” w kategorii inicjatywa. W głosowaniu uczestniczyli czytelnicy miesięcznika „Focus”. Filmy z poprzedniej edycji dostępne są m.in. na kanale YouTube Śląskiej Nocy Naukowców.
 

Podsumowanie tegorocznej Śląskiej Nocy Naukowców odbędzie się ok. godz. 22.00 w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej. W spotkaniu udział weźmie prorektor ds. umiędzynarodowienia, współpracy z otoczeniem i promocj dr hab. Mirosław Nakonieczny.
   

Spotkania w ramach Śląskiej Nocy Naukowców 2012:

 1. Warsztaty pt. „Psychologia przywództwa”
 2. „Między wojną a pokojem...”
 3. Warsztaty pt. „W drogę! Rodzinna gra edukacyjna na temat krajów romańskich”
 4. Warsztaty pt. „Wenecja – świat mostów, szkła i lwa”
 5. Warsztaty pt. „I Ty możesz zostać dzwonnikiem z Notre-Dame…”
 6. Warsztaty pt. „Chodź, odkryj z nami stolicę Hiszpanii”
 7. Warsztaty pt. „Odkrywamy mroczne tajemnice zamków Półwyspu Iberyjskiego”
 8. Warsztaty pt. „Chemiczne abrakadabra”
 9. Warsztaty pt. „Lekarz + inżynier = przyszłość medycyny”
 10. Warsztaty pt. „Jak roboty żyją ze sobą w zgodzie? – Swarm-bots”
 11. Warsztaty pt. „Sztuka szukania w labiryncie informacji”
 12. Występ rapera Jona Chase’a

 

 

logo
 

Skróty

Copyright © 2001-2019
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.