Seminarium pt. „Studia nad weg(etari)anizmem w kontekście badań literackich i kulturowych…”

21.05.2018 - 13:05, aktualizacja 05.11.2019 - 11:17
Redakcja: admin

28 maja 2018 roku w sali Rady Wydziału Filologicznego w Sosnowcu odbędzie się I ogólnopolskie seminarium naukowe pt. „Studia nad weg(etari)anizmem w kontekście badań literackich i kulturowych. Dylematy i perspektywy”, którego organizatorem jest Zakład Teorii Kultury i Literatury Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego.

„I have no bodies in me”  pisze w jednym ze swoich wierszy Benjamin Zephaniah, brytyjski poeta i weganin, wyrażając tym samym to, co dla co raz większej liczby ludzi we współczesnym świecie staje się istotnym wyznacznikiem życiowych wyborów. Stale rosnąca popularność wegetarianizmu i weganizmu w życiu codziennym oraz ich obecność w przestrzeni świadomości publicznej prowadzi do coraz wyraźniej artykułowanej przez wielu badaczy potrzeby krytycznej refleksji nad kulturowymi, społecznymi, filozoficznymi i literackimi aspektami odmowy konsumpcji mięsa. Sformułowana przez profesor Laurę Wright propozycja studiów nad weganizmem świadczy o konieczności poszerzenia dotychczasowego spektrum badan humanistycznych: wyznacza nowy obszar badawczy, w którym współbrzmią kwestie związane ze środowiskiem, konsumpcją, klasą społeczną, rasą oraz tożsamością, zarówno w wymiarze jednostkowym, jak i narodowym.

Uczestnicy seminarium będą rozmawiać między innymi na temat potencjału badawczego studiów nad wegetarianizmem i weganizmem oraz różnorodności obszarów, w których wegetarianizm i weganizm funkcjonują we współczesnym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem badań literackich i kulturowych.

Szczegółowy program wydarzenia (pdf, 601,67 kB)