Seminarium eksperckie pt. „Okrągły stół na temat zrównoważonych zamówień publicznych”

Fundacja CentrumCSR.PL, Fundacja im. Friedricha Eberta i Uniwersytet Śląski organizują seminarium eksperckie pt. „Okrągły stół na temat zrównoważonych zamówień publicznych”. Spotkanie, które odbędzie się 8 września 2015 r. o godz. 10.00 w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przy ul. Bankowej 12, stanowi forum debaty pomiędzy zamawiającymi, wykonawcami, związkami zawodowymi i organizacjami społecznymi. Celem spotkania jest wypracowanie wspólnego stanowiska określającego możliwe rozwiązania sprzyjające zwiększeniu skali stosowania zrównoważonych zamówień publicznych w praktyce działania instytucji publicznych w Polsce.

Seminarium poprzedzi briefing prasowy, który odbędzie się 8 września o godz. 9.30 w auli im. Kazimierza Lepszego w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 12). W spotkaniu z mediami wezmą udział: Tadeusz Joniewicz z Fundacji CentrumCSR.PL, Anna Wandzel – dyrektor Oddziału Śląskiego PFRON, Agnieszka Maj – p.o. zastępcy kanclerza ds. inwestycji i zarządzania logistycznego UŚ.

Stosowanie zrównoważonych zamówień publicznych (ZZP) polegających na uwzględnianiu aspektów społecznych i środowiskowych w zamówieniach publicznych niesie liczne korzyści, zarówno lokalnym społecznościom, jak i środowisku naturalnemu. Niestety wciąż są one stosowane w zbyt małym stopniu. Przedstawiciele zamawiających wskazują na liczne problemy związane z ich stosowaniem. Planowany „Okrągły stół” pozwoli na przyjrzenie się wzajemnym obawom i powodom braku stosowania klauzul społecznych i aspektów środowiskowych w zamówieniach publicznych. Podczas spotkania przedstawione zostaną wyniki pierwszego etapu monitoringu stosowania ZZP, realizowanego przez Fundację CentrumCSR.PL w ramach projektu „Wzmocnienie monitoringu zrównoważonych zamówień publicznych w Polsce”.

Omawiane będą następujące zagadnienia:

• istniejące bariery w stosowaniu zamówień społecznie odpowiedzialnych i możliwości ich niwelowania;
  • klauzule społeczne – utrudnienie czy szansa dla wykonawców?
  • rola organizacji społecznych we wpływaniu na zwiększenie skali stosowania zrównoważonych zamówień w katowickich instytucjach publicznych.

W seminarium udział wezmą przedstawiciele: Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego, Fundacji Centrum CSR w Warszawie, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” oraz eksperci Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.

Uczestnikami spotkania będą również przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego: Agnieszka Maj – p.o. zastępcy kanclerza ds. inwestycji i zarządzania logistycznego oraz Łukasz Motyka – kierownik Działu Zamówień Publicznych.

Seminarium objęte jest honorowym patronatem JM Rektora UŚ prof. zw. dr. hab. Wiesława Banysia.

Logo fundacji Centrum CSR oraz Fundacji im. Friedricha EbertaLogotyp Uniwersytetu Śląskiego