Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprasza na wykład Reaktory III generacji - wstrzymać budowę elektrowni atomowych w Polsce do czasu wprowadzenia nowych technologii - organizowany w ramach XVII cyklu wykładów: Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska. Wykład wygłosi dr Jan Macieja z Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN w Warszawie.
Spotkanie odbędzie się w czwartek 26 lutego o godz. 16.00 w auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska w Katowicach przy ul. Bankowej 9.

Harmonogram cyklicznych wykładów CSCS

O wykładzie:

"Komu elektrownie atomowe, komu? Czyste, śliczne, ekologiczne, komu? Czas rozstać się z węglem, i jego dwutlenkiem, wypełniającym atmosferę, uszczelniającym warstwę gazów cieplarnianych. Pora już zlikwidować przedpotopowe elektrownie węglowe, dymiące, drogie, nieefektywne i niebezpieczne! Komu elektrownie atomowe, komu?"

No właśnie: komu?

Wizja elektrowni atomowych przedstawiana przez zwolenników i lobbystów może tylko zachwycać i kusić, jak reklama smakołyku. Jak mogłoby być inaczej, skoro trzecia generacja reaktorów gwarantuje bezawaryjność, przyjaźń ze środowiskiem, bezodpadowość, ciągłość dostaw, nieograniczoną niemal produkcję megawatów, którą z trudem będziemy w stanie wykorzystać? Brzmi, jak utopia. Jednak, gdy zasoby węgla są na wyczerpaniu a wizja ciemności i chłodu czai się już być może w co bardziej złowrogich prognozach, każdy z nas dostrzega potrzebę znalezienia jakiegoś rozwiązania. Wiatr, słońce, energia ruchu fal mórz i oceanów, choć równie czyste i znacznie bardziej niewyczerpalne, wydają się raczej zabawkami, podczas gdy atom budzi respekt, szacunek i podziw dla nowoczesnych technologii.

Więc komu? Polakom na przykład?

Zwłaszcza nam, szarym, którzy na problemy z energetyką natykamy się wykonując przelew za prąd. Którym produkcja energii kojarzy się wyłącznie z wydobyciem i spalaniem węgla kamiennego. Większości nam na co dzień nie przychodzi jednak na myśl zaprzątać sobie głowy oceną jego zasobów i prognozami, na ile pokoleń prawnuków wystarczy z niego kalorii. Nie ślęczymy wieczorami, mozolnie próbując obalić mity narosłe wokół atomu i pozbawiając się wytrwale uprzedzeń związanych z wyścigiem zbrojeń. Nie podliczamy kolejnych wersji reaktorów atomowych aby wiedzieć, że wokół nas, bliżej i dalej, funkcjonują już reaktory II generacji, a trzecie ich wcielenie pomału opuszcza laboratoria. I może nie nam przyjdzie zabrać wiążący głos w temacie, czy to już nadszedł ten trudny moment, gdy problem limitów emisji gazów cieplarnianych, pyłów i popiołów powinien ustąpić miejsca kwestii składowania odpadów po paliwie z rud uranu i plutonu.

Jednak… Czy reaktory III generacji to nie kusząca propozycja?

opracowanie dr Agnieszka Babczyńska i CSCS

O wykładowcy:

dr Jan Macieja - Kierownik Pracowni Monitoringu Przedsiębiorstw Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN. Praktyki zagraniczne: Visiting Research Fellow w Carnegie - Mellon University i w Chicago University (listopad 1967-lipiec 1968); Praktyka naukowa w Instytucie Ekonomiki Akademii Nauk ZSRR; Visiting Research Fellow w Seton Hall University (styczeń-lipiec 1973); Visiting Professor w Columbia University - School of International Affairs (styczeń-lipiec 1976) Visiting Research Fellow w Nuffield College - Oxford (styczeń-marzec 1989); Visiting Research Fellow w Manchester University (listopad 1990-październik 1991). Zainteresowania naukowe: Do 1979 r.: kształtowanie proporcji rozwojowych w gospodarce socjalistycznej; w latach 1982-89: możliwości i kierunki reformowania gospodarki socjalistycznej; po 1990 r.: transformacja gospodarki polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem restrukturyzacji sektorów ciężkich.