Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Ranking Szkół Wyższych „Perspektywy” 2019

12.06.2019 - 12:41 aktualizacja 12.06.2019 - 12:41
Redakcja: admin

Portal „Perspektywy” opublikował wyniki tegorocznego rankingu szkół wyższych. Na klasyfikację składają się cztery zestawienia odzwierciedlające różne misje pełnione przez polskie uczelnie, czyli rankingi: uczelni akademickich, uczelni niepublicznych, państwowych wyższych szkół zawodowych oraz kierunków studiów.

W zestawieniu uczelni akademickich ujęte zostały wszystkie szkoły wyższe (publiczne oraz niepubliczne), posiadające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora oraz min. 200 studentów studiów stacjonarnych. W tym rankingu Uniwersytet Śląski uplasował się na 25. pozycji ex aequo z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi. W klasyfikacji według typów uczelni – w kategorii uniwersytety – katowicka uczelnia, podobnie jak w poprzednich latach, zajęła 7. miejsce.

W ocenie wzięto również pod uwagę takie kryteria, jak: prestiż akademicki, opinię kadry, potencjał oraz efektywność naukową, innowacyjność, publikacje, umiędzynarodowienie czy też losy absolwentów na rynku pracy oraz preferencje pracodawców. Uniwersytet Śląski uzyskał najlepsze wyniki w dwóch grupach kryteriów: prestiżu akademickiego oraz opinii kadry. W obu klasyfikacjach zajął 12. miejsce w Polsce. Natomiast pod względem efektywności naukowej uplasował się na 14. miejscu, a na podstawie preferencji pracodawców został sklasyfikowany na 15. pozycji w kraju.
Wyniki rankingu dostępne są na stronie: ranking.perspektywy.pl.