Przedstawiciele UŚ na Międzynarodowym Tygodniu Edukacyjnym w Chongqing

27.09.2018 - 16:36 aktualizacja 05.11.2019 - 11:10
Redakcja: admin

Od 25 do 30 września 2018 roku na Uniwersytecie Southwest w Chongqing odbywa się Międzynarodowy Tydzień Edukacyjny – targi edukacyjne, podczas których promowane będą uczelnie z całego świata. Uniwersytet Śląski w Katowicach reprezentują mgr Anna Gawryś (Szkoła Języka i Kultury Polskiej) oraz mgr Paulina Tabor (lektorka języka polskiego na Uniwersytecie Northeastern w Shenyang), które poprowadzą w Chinach pokazowe lekcje języka polskiego, wykłady i warsztaty dotyczące Polski, jej tradycji oraz obyczajów.

Podczas pobytu delegacji UŚ w Chongqing odbędzie się także spotkanie ze studentami, którzy odwiedzili już Polskę w ramach współpracy Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Southwest w Chongqing (umowa o współpracy pomiędzy uczelniami została podpisana w 2017 roku) i byli uczestnikami XXVII i XXVIII letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej w Cieszynie. Ponadto delegatki UŚ odbędą dwa ważne spotkania – z działem współpracy zagranicznej Uniwersytetu Southwest oraz z przedstawicielami Sichuan International Studies University (rozmowy o współpracy z tym uniwersytetem rozpoczęły się we wrześniu 2018 od wizyty prorektora ds. współpracy krajowej i międzynarodowej dr. hab. prof. UŚ Tomasza Pietrzykowskiego). Rozmowy na obu uniwersytetach będą miały na celu pogłębienie współpracy i rozwinięcie jej na różnorodnych polach.

Współpraca naukowo-dydaktyczna pomiędzy UŚ a uniwersytetami chińskimi nieustannie się rozwija. Wpływ na to ma między innymi działalność Centrum Języka i Kultury Chińskiej, w którym przez najbliższe dwa lata zajęcia prowadzić będzie Yang Xiaoting – lektorka języka chińskiego wydelegowana właśnie przez Uniwersytet Southwest. Udało się to osiągnąć dzięki czerwcowej wizycie delegacji SWU w Katowicach.