Prorektor dr hab. Tomasz Pietrzykowski, prof. UŚ przewodniczącym Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach MNiSW

13.11.2019 - 09:23 aktualizacja 13.11.2019 - 10:11
Redakcja: MJ

Prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej dr hab. Tomasz Pietrzykowski, prof. UŚ został mianowany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na przewodniczącego Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach w kadencji 2019–2023. Pierwsze posiedzenie komisji odbyło się 12 listopada 2019 roku w Warszawie.

Komisja, działająca w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dba o przestrzeganie przepisów ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych z 15 stycznia 2015 roku, poprzez m.in.:

• przedstawianie opinii i wniosków w sprawach ochrony zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych,
  • udostępnianie informacji o metodach alternatywnych i ich propagowanie,
  • udzielanie i zmianę zgód na przeprowadzanie doświadczeń na zwierzętach,
  • współpracę w tym zakresie z Komisją Europejską,
  • roczne sprawozdanie z wykonanych kontroli.
Prorektor dr hab. Tomasz Pietrzykowski, prof UŚ odebrał nominację od podsekretarza stanu w MNiSW dr. hab. Sebastiana Skuzy Fot. Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!

W skład komisji wchodzi 15 członków, w tym: przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych i organizacji społecznych. Jednostkami pomocniczymi organu są lokalne komisje etyczne do spraw doświadczeń na zwierzętach.