Prorektor dr hab. prof. UŚ Tomasz Pietrzykowski uczestnikiem misji gospodarczej w Szanghaju

06.12.2017 - 12:58, aktualizacja 06.12.2017 - 12:58
Redakcja: admin

Od kilku lat Uniwersytet Śląski w Katowicach wzmacnia współpracę z Chinami, której dotychczasowymi efektami są program podwójnych studiów dla rusycystów z Northestern University (Shenyang) i minisinologia – program tłumaczeniowy angielsko-chiński, a także działania prowadzone przez Szkołę Prawa i Kultury Chińskiej na Wydziale Prawa i Administracji UŚ oraz Centrum Języka i Kultury Chińskiej UŚ, gdzie prowadzone są m.in. kursy języka chińskiego.

Uczelnia w dalszym ciągu zamierza poszerzać zakres współpracy m.in. poprzez nawiązanie kontaktów z nowoutworzoną na Shanghai International Studies University (SISU) polonistyką w zakresie wymiany studentów i kadry oraz współpracy dydaktycznej i naukowej.

7 i 8 grudnia 2017 roku prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej dr hab. prof. UŚ Tomasz Pietrzykowski będzie przebywać z wizytą w Szanghaju. Z misją gospodarczą do Chin udadzą się: wicemarszałek województwa śląskiego Michał Gramatyka, dyrektor Wydziału Gospodarki w Urzędzie Marszałkowskim Dawid Pasek, wiceprzewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Krzysztof Zamasz, wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tomasz Zjawiony, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, pełnomocnik RIG w Katowicach ds. relacji z Chinami Andrzej Pieczonka, Aleksandra Samira-Gajny z Wydziału Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego, dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej dr hab. inż. prof. nadzw.  Anna Timofiejczuk, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik  oraz Eugeniusz Jasikowski (Oriens Bijou CEO).

W programie wizyty zaplanowano m.in. spotkanie na Shanghai International Studies University z dziekanem Wydziału Rusycystyki prof. XU Hong oraz dyrektor Centrum Filmu Światowego na Shanghai Normal University prof. Wang Fang, która jest zaangażowana w organizację Przeglądu Filmów Chińskich w Polsce. Podczas wizyty mają ponadto zostać podjęte rozmowy na temat dalszej współpracy pomiędzy UŚ a SISU.