Promocja książki prof. Tadeusza Sławka „Nie bez reszty. O potrzebie niekompletności”

06.06.2018 - 13:06 aktualizacja 06.06.2018 - 13:06
Redakcja: admin

12 czerwca 2018 roku o godz. 14.00 na Wydziale Filologicznym w Katowicach (sala nr 115) rozpocznie się spotkanie promujące najnowszą książkę prof. zw. dr. hab. Tadeusza Sławka pt. „Nie bez reszty. O potrzebie niekompletności” (Instytut Mikołowski. Mikołów 2018).

Prof. zw. dr hab. Tadeusz Sławek jest poetą, eseistą, tłumaczem, literaturoznawcą związanym z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego, autorytetem w zakresie teorii i historii literatury, komparatystyki literackiej oraz pogranicza literatury, kultury i filozofii. Pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Śląskiego w latach 1996–2002. Jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, publicystą m.in. „Tygodnika Powszechnego”. Przebywał w renomowanych uniwersytetach brytyjskich i amerykańskich na stypendiach British Council oraz Fundacji Fulbrighta, gdzie Jako visiting profesor wielokrotnie prowadził wykłady gościnne. Od wielu lat prof. Tadeusz Sławek współpracuje oraz koncertuje z kompozytorem i kontrabasistą Bogdanem Mizerskim, tworząc unikalną formę literacko-muzyczną „esej na głos i kontrabas”. Za całokształt działalności oraz zaangażowanie społeczne uhonorowany został Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Jest laureat wielu prestiżowych wyróżnień, w tym m.in. Nagrody im. Wojciecha Korfantego, Literackiej Nagrody „Solidarności”, nagrody „Lux ex Silesia”, uniwersyteckiej nagrody „Pro Scientia et Arte” przyznanej „w uznaniu wybitnych i twórczych osiągnięć naukowych i artystycznych”, a także prestiżowej Nagrody im. Adama Mickiewicza.

Organizatorem wydarzenia jest Katedra Literatury Porównawczej UŚ.