Projekt realizowany przez polsko-niemiecki zespół otrzyma dofinansowanie NCN

16.10.2019 - 17:31 aktualizacja 05.01.2021 - 08:02
Redakcja: AJS
Tagi: badania

Projekt pn. „Pomiary przekrojów czynnych w procesach fragmentacji niezbędne do interpretacji oddziaływań promieniowania kosmicznego wędrującego przez Galaktykę”, którego kierownikami są dr hab. Seweryn Kowalski z Uniwersytetu Śląskiego oraz Dr. Michael Unger z Karlsruhe Institute of Technology, zakwalifikował się do finansowania w ramach konkursu Beethoven Classic 3 ogłoszonego przez Narodowe Centrum Nauki.

W konkursie o środki na realizację projektów z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce oraz z wybranych dyscyplin nauk ścisłych i technicznych ubiegać mogą się polsko-niemieckie zespoły badawcze.

Celem projektu kierowanego przez naukowców z Uniwersytetu Śląskiego oraz Karlsruhe Institute of Technology jest pomiar przekrojów czynnych w procesach fragmentacji lekkich i średnich jąder atomowych. Otrzymane wyniki będą przydatne w zrozumieniu i interpretacji danych uzyskanych w eksperymentach, których przedmiotem jest badanie promieniowania kosmicznego, a w szczególności jego wędrówki przez Galaktykę.