Projekcja filmu i wykład o Adolfie Dymszy

15 marca 2011 r. o godz. 18.30 w sali Rady Wydziału Nauk Społecznych UŚ w Katowicach odbędzie się projekcja archiwalnej komedii „Dymsza na wojnie” (1936). Socjalistyczna krytyka zmieniła tytuł jednej z najlepszych komedii aktora na „Dodek na froncie”.

Projekcję filmu poprzedzi wykład dr. Zygmunta Barczyka pt. „Artysta filmowego humoru. Rzecz o Adolfie Dymszy”. Organizatorem spotkania jest prof. dr hab. Krzysztof Wieczorek.

Adolf Dymsza pseud. Dodek (1900–1975) był aktorem filmowym i kabaretowym. Popularność zyskał w latach 1925–1931, kiedy występował w kabarecie „Qui Pro Quo”. Lata okupacji spędził w Warszawie, grając w jawnych teatrach rewiowych wbrew zakazowi konspiracyjnego ZASP-u. Po wojnie przeniósł się do Łodzi. W ostatnich latach życia grał w warszawskim Teatrze Syrena.