Profesor Philip Zimbardo gościem Uniwersytetu Śląskiego

Od 5 do 9 czerwca 2013 r., na zaproszenie Uniwersytetu Śląskiego, Katowice odwiedzi profesor Philip Zimbardo. Jednym z głównych celów wizyty profesora Philipa Zimbardo w Polsce jest wsparcie działań związanych z otwarciem pierwszego na świecie Zimbardo Youth Center w Katowicach, w dzielnicy Nikiszowiec. Inicjatorem utworzenia ZYC jest profesor Zimbardo, Uniwersytet Śląski i Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych. Realizację tego pomysłu wsparło Miasto Katowice poprzez Instytucję Kultury Katowice Miasto Ogrodów oraz Katowicki Holding Węglowy i lokalni przedsiębiorcy.

6 czerwca 2013 r. o godz. 9.30 w Nikiszowcu odbędzie się konferencja prasowa w związku z zainicjowaniem działalności Zimbardo Youth Center oraz spotkanie z młodzieżą i osobami zaangażowanymi w utworzenie ZYC. Następnie, o godz. 18.00, profesor Zimbardo spotka się ze studentami psychologii, wygłaszając wykład pt. „The Secret Power of Time. Surviving and Thriving in a Timely Fashion” w Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach – Kino Kosmos. Spotkanie, które organizuje Instytut Psychologii Uniwersytetu Śląskiego we współpracy z Kinem Kosmos Centrum Sztuki Filmowej ma charakter zamknięty. Wstęp możliwy jest wyłącznie za okazaniem zaproszenia.

8 czerwca 2013 r. o godz. 17.00 prof. Zimbardo weźmie udział w uroczystym koncercie akademickim z okazji jubileuszu 45-lecia Uniwersytetu Śląskiego.

We wszystkich wydarzeniach uczestniczyć będzie prorektor ds. umiędzynarodowienia, współpracy z otoczeniem i promocji dr hab. Mirosław Nakonieczny.

Prof. Philip Zimbardo jest uznawany za „głos i twarz współczesnej psychologii”. Swoją popularność zawdzięcza prowadzeniu programu o wysokiej oglądalności w telewizji PBS-TV, wystąpieniom w mediach, świetnie sprzedającym się książkom z dziedziny psychologii oraz badaniom, które określa się mianem stanfordzkiego eksperymentu więziennego. Prof. Zimbardo jest autorem ponad czterystu publikacji, wśród których znajduje się najstarszy aktualny podręcznik psychologii „Psychologia i życie”.

Autor najpoczytniejszych na świecie książek z psychologii zachwycił się Nikiszowcem, ale przede wszystkim zainteresował go los dorastającej młodzieży, która − jak zauważył − nie ma tu dla siebie miejsca. Profesor zaproponował utworzenie na Nikiszowcu miejsca dla młodzieży, w którym mogliby razem przebywać, słuchać muzyki, uczyć się tańca, grać, tworzyć relacje i bezpiecznie spędzać czas. Jego intencją jest stworzenie miejsca, w którym młodzi ludzie mogą się bezpośrednio komunikować (a nie poprzez internet czy gry komputerowe), wymieniać doświadczeniami, zdobywać nowe zainteresowania i pasje.

Obecnie Nikiszowiec z tradycjami górniczego osiedla jest turystyczną atrakcją Katowic i województwa śląskiego – 14 stycznia 2011 r. został przez Prezydenta RP wpisany na listę pomników historii.

O wydarzeniu napisała „Gazeta Wyborcza” w artykule pt. „Słynny psycholog otworzy centrum młodzieżowe w Nikiszowcu ”. (05.06.2013)

O wydarzeniu napisał „Dziennik Zachodni” w artykule pt. „Słynny psycholog Philip Zimbardo będzie miał w Nikiszowcu centrum swojego imienia” (04.06.2013)

O wydarzeniu napisała „Gazeta Wyborcza” w artykule pt. „Prof. Zimbardo eksperymentuje na nikiszowieckiej młodzieży ”. (06.06.2013)

O wydarzeniu napisała „Gazeta Wyborcza” w artykule pt. „Po wakacjach ruszy centrum dla młodzieży w Katowicach-Nikiszowcu ”. (06.06.2013)

TVP 2, Panorama, wydanie główne, 6 czerwca, godz. 18:00, materiał od 00:23:56 "Słynny psycholog otwiera Centrum dla młodzieży", reporter: Maksymilian Maszenda

TVP Katowice, Aktualności, wydanie główne, 6 czerwca, godz. 18:30, materiał od 00:08:45 "Nikiszowiec młodym", reporter: Tomasz Nieć

O wydarzeniu napisał serwis „naszemiasto.pl” w artykule pt. „Philip Zimbardo w Nikiszowcu! Słynny psycholog otwiera tu centrum dla młodzieży!” (06.06.2013).

TVP Katowice, Gość Aktualności po głównym wydaniu 6 czerwca 2013

Ośrodek profesora Zimbardo w Katowicach w Polskim Radio Katowice (06.06.2013)