Prof. Wiesław Banyś laureatem nagrody „Osobowość Śląska Roku 2017”

29.05.2017 - 12:18 aktualizacja 05.11.2019 - 11:11
Redakcja: admin

Statuetki „Osobowości i Sukcesy Śląska Roku 2017” wręczono w sobotę 27 maja 2017 roku osobom, firmom i instytucjom związanym z regionem śląskim. Jednym z laureatów nagrody został prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś – dyrektor Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego, rektor uczelni w latach 2008–2016.

Wręczenie statuetek „Osobowość Śląska Roku 2017” oraz „Sukces Śląska Roku 2017” odbyło się podczas gali zorganizowanej w hotelu Arche w Częstochowie.

Laureaci nagród „Osobowości i Sukcesy Śląska Roku 2017”

fot. dr Magdalena Ochwat

Nagrody – przyzwane przez wydawcę magazynu „Osobowości i Sukcesy” i organizatora gali ogólnopolskiej – są formą docenienia i uhonorowania osób związanych ze Śląskiem, które w danym roku swoją postawą zasłużyły na wyróżnienie. W gronie osób nagrodzonych znaleźli się między innymi: Zygmunt Łukaszczyk, Eugeniusz Budniok, Krzysztof Matyjaszczyk, Kamil Durczok oraz prof. Paweł Buszman.

Prof. Wiesław Banyś, który odebrał statuetkę „Osobowość Śląska Roku 2017”, od 2015 roku jest członkiem zarządu European University Association – stowarzyszenia zrzeszającego uniwersytety, krajowe konferencje rektorów oraz sieci szkół wyższych z 47 krajów. W latach 2008–2012 przewodniczył Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP), a od 2012 do 2016 roku – Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) oraz Regionalnej Konferencji Rektorów Uczelni Akademickich (RKRUA). Za swoją pracę naukową i organizacyjną w 2014 roku został uhonorowany najwyższą godnością akademicką – tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Od wielu lat jest zaangażowany w prace na rzecz rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego, zarówno w Polsce, jak i w Europie. Obecnie jako członek Rady Narodowego Kongresu Nauki współprzewodniczy zespołowi ds. kariery akademickiej.

Statuetka    Laureaci nagród

fot. dr Magdalena Ochwat

Na temat wręczenia nagród napisali: