Prof. UŚ Maciej Szpunar wybrany na rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE

Dr hab. prof. UŚ Maciej Szpunar z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu został wybrany na stanowisko rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Z tej okazji 21 października 2013 r. o godz. 10.30 w sali Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 11b, sala 1.1) odbędzie się konferencja prasowa. Spotkanie będzie okazją do rozmowy z dr. hab. prof. UŚ Maciejem Szpunarem, władzami Wydziału Prawa i Administracji UŚ, a także uzyskania informacji na temat działań Trybunału Sprawiedliwości.

W skład Trybunału Sprawiedliwości wchodzi 28 sędziów i 8 rzeczników generalnych, mianowanych za porozumieniem przez rządy państw członkowskich. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej dokonuje wykładni prawa UE, aby zapewnić jego stosowanie w taki sam sposób we wszystkich państwach UE. Rozstrzyga również spory prawne między rządami Unii a jej instytucjami. Trybunał rozpatruje także sprawy wnoszone przez osoby fizyczne, przedsiębiorstwa lub organizacje.

O wydarzeniu napisał Dziennik Zachodni w artykule pt. „Maciej Szpunar profesor UŚ rzecznikiem generalnym Trybunału Sprawiedliwości”.

O wydarzeniu napisała Gazeta Wyborcza w artykule pt. „Prawnik ze Śląska został rzecznikiem Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu”.