Prof. Józef Budniak laureatem nagrody „Cieszynity uznania” 2017

31.05.2017 - 08:47 aktualizacja 31.05.2017 - 08:47
Redakcja: admin

W tym roku po raz trzeci wręczone zostały „Cieszynity uznania” – nagrody przyznawane osobom promującym Śląsk Cieszyński poza jego granicami, zasłużonym w sferze działań na rzecz tolerancji i porozumienia. Jednym z laureatów został ks. prof. dr hab. Józef Budniak z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

Za całokształt działań i zasług nagrodą wyróżniono pięć osób. Jej laureatami zostali: mgr Jan Cieślar (wieloletni pastor zboru w Karwinie), prof. zw. dr hab. Karol Daniel Kadłubiec (etnograf i historyk literatury, badacz kultury, folkloru i języka Śląska Cieszyńskiego, działacz społeczny), poseł dr Jan Marian Olbrycht (deputowany do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji, samorządowiec i socjolog), biskup Śląskiego Kościoła Ewangelickiego mgr Vladislav Volný (odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za osobiste zaangażowanie na rzecz tolerancji religijnej i narodowościowej na Śląsku Cieszyńskim) oraz ks. prof. dr hab. Józef Budniak (kapłan diecezji bielsko-żywieckiej, przedstawiciel teologii ekumenicznej, pracownik Uniwersytetu Śląskiego).

Nagrody wręczono podczas uroczystej sesji Rady Miasta Wisła, która odbyła się 23 maja 2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej.