Prof. Jolanta Tambor uczestnikiem posiedzenia Polonijnej Rady Konsultacyjnej

24.09.2018 - 09:00 aktualizacja 24.09.2018 - 09:00
Redakcja: admin

24 września 2018 roku prof. dr hab. Jolanta Tambor, na zaproszenie Kancelarii Senatu RP, przedstawi na posiedzeniu Polonijnej Rady Konsultacyjnej opracowanie zatytułowane „Nauczanie i promocja języka polskiego w świecie. Diagnoza – stan – perspektywy”. To pozycja, która powinna w najbliższym czasie dotrzeć do nauczycieli, wykładowców, lektorów, działaczy polonijnych, animatorów kultury, dziennikarzy, dyplomatów – do wszystkich, którym prestiż języka polskiego w świecie leży na sercu i od których los i status języka polskiego na świecie zależy. Publikację stworzył zespół autorski pod przewodnictwem prof. Jolanty Tambor i prof. Władysława Miodunki, w którego w składzie byli specjaliści z różnych uniwersytetów polskich (Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Śląskiego). Autorzy to zespół ekspertów powołany przez JM Rektora UŚ na mocy umowy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego w styczniu 2017 roku w celu opracowaniu strategii nauczania i promocji języka polskiego w świecie, która miała uwzględniać:

• nauczanie języka polskiego jako obcego we wszystkich grupach wiekowych, na wszystkich poziomach, zarówno w systemie oświaty i szkolnictwa wyższego, jak i w innych formach,
  • promocję języka polskiego w świecie, wraz ze wskazaniem priorytetowych kierunków geograficznych i obszarów merytorycznych oraz narzędzi promocji,
  • koordynację działań oraz określenie zadań poszczególnych instytucji,
  • wskazanie zakresu niezbędnych zmian legislacyjnych i sposobów finansowania.

Autorzy zdiagnozowali aktualny stan nauczania i promocji języka polskiego w świecie i sugerowali najlepsze sposoby rozwikłania problemów, podpowiadali najlepsze rozwiązania. Część postulatów już jest wdrażana, inne czekają na swoją kolej.