Prof. Iva Málková, Alena Mornštajnová i Tomasz Grabiński gośćmi Wydziału Filologicznego

Wydział Filologiczny UŚ w Sosnowcu

24 kwietnia 2019 roku na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu odbędą się dwa spotkania z gośćmi z Czech:

• o godz. 13.00 prof. PaedDr. Iva Málková, Ph.D. z Uniwersytetu Ostrawskiego wygłosi wykład pt. „Česká poezie 60. let XX. století a archivní prameny (v souvislosti s osobnostmi F. Hrubína a V. Závady)” (sala nr 1.19),
  • o godz. 15.00 zaś odbędzie się organizowane przy współpracy z Czeskim Centrum Literatury (ČLC) spotkanie autorskie z Aleną Mornštajnovą i tłumaczem jej ostatniej powieści pt. „Hana” Tomaszem Grabinskim (sala nr 4.63).

Prof. PaedDr. Iva Málková, Ph.D. jest historykiem literatury, pracuje w Katedrze Literatury Czeskiej i Teorii Literatury. Zajmuje się czeską literaturą drugiej połowy XX wieku, zwłaszcza twórczością Františka Hrubína, Viléma Zábrany i Jaromíra Švardy. W roku 2019 została mianowana profesorem Uniwersytetu Ostrawskiego.

Alena Mornštajnová to czeska pisarka, anglistka. Debiutowała w roku 2013 powieścią „Slepá mapa”. Jej kolejne powieści to „Hotýlek” (2015) i „Hana” (2017).

Tomasz Grabiński jest słowacystą, tłumaczem literatury czeskiej i słowackiej, laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” za przekład powieści Pavla Rankova „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)”.

Organizatorem wydarzenia jest Instytut Filologii Słowiańskiej.