Prof. dr hab. Danuta Rytel-Schwarz uhonorowana Złotą Odznaką „Za zasługi dla Uniwersytetu Śląskiego”

sjikp

26 sierpnia 2011 r. w gmachu Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Danuta Rytel-Schwarz z Uniwersytetu w Lipsku otrzymała Złotą Odznakę „Za zasługi dla Uniwersytetu Śląskiego”. Prof. Rytel-Schwarz jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego, co zawsze z dumą podkreśla, starając się współpracować z macierzystą uczelnią na wielu polach: wydając publikacje wspólnie z wykładowcami z UŚ, organizując konferencje, prowadząc wspólne badania i publikując ich wyniki. Prof. Danuta Rytel-Schwarz od wielu lat kieruje katedrą polonistyki i bohemistyki w Lipsku, z którymi – między innymi dzięki jej staraniom – Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ podpisała umowę umożliwiającą wyjazdy studentów i pracowników w ramach programu LLP/Erasmus.

W imieniu JM Rektora UŚ prof. zw. dr. hab. Wiesława Banysia, odznakę wręczył oraz odczytał list gratulacyjny Jego Magnificencji dziekan Wydziału Filologicznego, dr hab. Rafał Molencki. Uroczystość poprowadziła prof. UŚ, dr hab. Jolanta Tambor, dyrektor Szkoły Języka Kultury Polskiej UŚ. Świadkami tej niezwykle ważnej chwili byli także: prof. UŚ, dr hab. Jacek Warchala, dyrektor Instytutu Języka Polskiego, dr hab. Romuald Cudak, pełnomocnik dziekana ds. Międzynarodowych Studiów Polskich, dr Aleksandra Achtelik, wicedyrektor Szkoły oraz prof. Wolfgang Schwarz, również związany z Uniwersytetem w Lipsku, a prywatnie mąż uhonorowanej prof. Danuty Rytel-Schwarz. Uroczystość odbyła się podczas zakończenia XXI letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej, na której wykłady prowadzili prof. Danuta Rytel-Schwarz oraz prof. Wolfgang Schwarz. We wręczeniu odznaki uczestniczyło około 150 cudzoziemców z 27 krajów świata, którzy cieszyli się z sukcesów absolwentki UŚ. Studenci gratulowali Pani Profesor uhonorowania tą bardzo prestiżową nagrodą.