Prawie 700 tys. na instytucjonalne przygotowanie uczelni do przyjmowania studentów i kadry z zagranicy

21.12.2018 - 16:34 aktualizacja 05.11.2019 - 11:17
Redakcja: admin

Uniwersytet Śląski podpisał umowy na realizację dwóch projektów w ramach programu „Podniesienie kompetencji kadry akademickiej i potencjału instytucji w przyjmowaniu osób z zagranicy – Welcome to Poland”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Przedsięwzięcia mają przyczynić się do zwiększenia poziomu umiędzynarodowienia uczelni, podniesienia kompetencji uczestników projektów, a także tworzenia przestrzeni otwartej, dostępnej i przyjaznej studentom. Na realizację obu inicjatyw uniwersytet otrzyma łącznie 699 719 złotych.

Pierwszy z projektów pn. „UŚ accessible – ułatwienie nawigacji na Uniwersytecie Śląskim dla cudzoziemców” skierowany jest do pracowników administracyjnych – osób bezpośrednio zaangażowanych w obsługę cudzoziemców, w tym pracowników dziekanatów, a także do studentów i kadry zagranicznej przyjeżdżającej na UŚ w celach dydaktycznych, edukacyjnych lub naukowych. W ramach projektu realizowanego przez Dział Współpracy z Zagranicą przewidziano: szkolenia, których celem jest podniesienie kompetencji komunikacyjnych, międzykulturowych oraz językowych, a także opracowanie anglojęzycznych materiałów informacyjnych ułatwiających poznanie uczelni i poruszanie się po niej, np. umieszczenie we wnętrzach uniwersyteckich budynków tabliczek informacyjnych w języku polskim, angielskim oraz oznakowań w alfabecie Braille’a.

Kształtowanie wśród pracowników administracyjnych postaw otwartości i przygotowanie organizacyjne uczelni do zwiększenia dostępności informacyjnej to cele drugiego projektu, którego realizatorem jest Centrum Obsługi Studentów. W ramach inicjatywy pn. „Przygotowanie kadry administracyjnej do realizacji efektywnego procesu adaptacji studentów zagranicznych na uczelni… zaplanowano między innymi:

• opracowanie i wdrożenie polityki bezpieczeństwa na UŚ oraz przeszkolenie pracowników administracyjnych w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji i nierównemu traktowaniu,
  • tłumaczenie aktów prawnych oraz wybranych stron internetowych, a także opracowanie materiałów informacyjnych w języku angielskim,
  • wyjazdy szkoleniowo-studyjne dla pracowników administracji.

Działania w ramach obu przedsięwzięć realizowane będą od listopada 2018 roku do października 2020 roku. Instytucją odpowiedzialną za projekty jest Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA).

Logotypy: Fundusze Europejskie. Wiedza. Edukacja. Rozwój, flaga Polski, logo Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz  Unii Europejskiej

„UŚ accessible – Ułatwienie nawigacji na Uniwersytecie Śląskim dla cudzoziemców”

Program jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projekt pozakonkursowy pt. „Podniesienie kompetencji kadry akademickiej i potencjału instytucji w przyjmowaniu osób z zagranicy – Welcome to Poland” realizowany w ramach Działania określonego we wniosku o dofinansowanie projektu nr POWR.03.03.00-00-PN14/18