Pracownicy Wydziału Filologicznego uczestnikami XVI Międzynarodowego Kongresu Slawistów

27.08.2018 - 16:06 aktualizacja 27.08.2018 - 16:06
Redakcja: admin

Pracownicy Wydziału Filologicznego uczestniczyli w obradach XVI Międzynarodowego Kongresu Slawistów, który odbywał się od 20 do 27 sierpnia 2018 roku na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Belgradzie (Serbia). W skład delegacji weszli: prof. zw. dr hab. Piotr Fast, dr hab. prof. UŚ Alina Świeściak, dr hab. prof. UŚ Jolanta Lubocha-Kruglik, dr hab. Oksana Małysa, dr hab. prof. UŚ Aleksandra Niewiara, dr hab. prof. UŚ Iwona Loewe, prof. dr hab. Joanna Sobczyk oraz dr hab. prof. UŚ Magdalena Pastuch.

XVI Międzynarodowy Kongres Slawistów koncentrował się między innymi na następujących zagadnieniach: etymologia, gramatyka porównawczo-historyczna i historia języków słowiańskich, rozwój pisma słowiańskiego, dialektologia języków słowiańskich, gramatyka współczesnych słowiańskich języków literackich, a także literatura słowiańska i dziedzictwo kulturowe w XXI wieku czy słowiański folklor. Drugim głównym kręgiem tematycznym były kwestie związane z historią studiów słowiańskich, teorią i metodologią badań słowiańskich, perspektywami studiów słowiańskich oraz teoretycznymi i metodologicznymi aspektami nauki i nauczania.

Dr hab. prof. UŚ Jolanta Lubocha-Kruglik została wybrana przewodniczącą Komisji Przekładoznawstwa przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów, zastępując pełniącego tę funkcję w poprzedniej kadencji prof. Piotra Fasta.

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia dostępne są na stronie: http://mks2018.fil.bg.ac.rs/.