Pracownicy Wydziału Filologicznego uczestnikami Festiwalu Conrada

20.10.2016 - 13:03, aktualizacja 20.10.2016 - 13:03
Redakcja: admin

Intensywność, rozumiana zarówno jako pasja, jak i niesłabnące zaangażowanie we wspólną sprawę kultury, jest motywem przewodnim tegorocznej ósmej edycji Festiwalu Conrada – najważniejszego w Polsce wydarzenie poświęconego literaturze, który odbywać będzie się od 24 do 30 października 2016 roku w Krakowie. Jego celem jest prezentacja literatury światowej powstającej w różnych zakątkach globu, zakorzenionej w różnych kulturach, wyrastającej z odmiennych doświadczeń, a także inicjowanie dyskusji artystycznych i społecznych. Na trwające tydzień wydarzenie, w którym udział wezmą między innymi pracownicy Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego składać się będą  liczne dyskusje, pokazy filmowe, wystawy, warsztaty, wykłady, spacery literackie i koncerty. Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji będą Richard Flanagan – autor kultowej powieści „Williama Goulda księga ryb”, słynny za sprawą nagrodzonych Pulitzerem i sfilmowanych „Godzin” Michael Cunningham, najmłodsza w historii laureatka Nagrody Bookera Eleanor Catton, a także Geza Rohrig – wybitny pisarz i aktor znany z głównej roli w oskarowym filmie „Syn Szawła”.

W programie zaplanowano między innymi:

• spotkanie „Pomyśl literaturą” z udziałem prorektora ds. kształcenia i studentów prof. dr. hab. Ryszarda Koziołka i prof. zw. dr. hab. Michała Pawła Markowskiego,
  • „Na poboczu” – spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem, które poprowadzi prof. zw. dr hab. Aleksander Nawarecki,
  • „Pewnego razu w La Manchy” – dyskusja z udziałem Magdaleny Barbaruk i Wojciechem Charchalisem, którą poprowadzi wicedyrektor Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego dr hab. Grzegorz Olszański,
  • „Powierzchniologia” – dyskusja z udziałem Romana Dziadkiewicza i Ewy Majewskiej, której moderatorką będzie dr hab. Anna Kałuża – wicedyrektor Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego,
  • „Polska szczęśliwa, Polska nieszczęśliwa” – dyskusja z udziałem prof. dr hab. Jadwigi Staniszkis, prof. zw. dr. hab. Tadeusza Sławka i prof. dr. hab. Szymona Wróbla,
  • „Przemysły książki: Krytycy – jakie miejsce zajmują książki w dzisiejszej prasie?” – dyskusja z udziałem dr. hab. Dariusza Nowackiego, prof. dr hab. Ingi Iwasiów i Mariusza Wilka.

Każdy dzień Festiwalu Conrada będzie przebiegał pod innym hasłem: języki, wiary-niewiary, emocje, krajobrazy, napięcia czy zmysły. Podobnie jak w ubiegłym roku, 30 października wydarzenie zwieńczy gala Nagrody Conrada, podczas której uhonorowany zostanie najlepszy ubiegłoroczny debiut prozatorski.

Festiwal organizowany jest przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację „Tygodnika Powszechnego”. Szczegółowe informacje oraz program dostępna są na stronie: conradfestival.pl