Pracownicy Instytutu Muzyki nominowani do nagrody Fryderyk 2019

30.01.2019 - 12:21 aktualizacja 30.01.2019 - 12:21
Redakcja: admin

Fryderyk jest najważniejszą polską nagrodą muzyczną przyznawaną od 1995 roku przez polskie środowisko muzyczne: autorów, kompozytorów, muzyków, producentów, dziennikarzy i branżę fonograficzną. Do tegorocznej 25. edycji prestiżowej nagrody muzycznej zgłoszono 1257 albumów, singli i teledysków. Wśród siedmiu nominowanych albumów w kategorii muzyka poważna: album roku – muzyka chóralna, oratoryjna i operowa znalazły się nagrania z udziałem pracowników Instytutu Muzyki Uniwersytetu Śląskiego.

Jednym z nich jest album „Beatus vir” z muzyką Pawła Łukaszewskiego, wybitnego polskiego kompozytora współczesnego. Utwory wykonuje Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją dr Aleksandry Zeman z Zakładu Dyrygowania i Metodyki Prowadzenia Zespołów Muzycznych Uniwersytetu Śląskiego. Komentarz programowy do płyty napisała dr hab. Bogumiła Mika z Zakładu Teorii Muzyki, Kompozycji i Multimediów.

W tej samej kategorii nominacje uzyskały dwa albumy z udziałem Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, którego założycielką i dyrektor artystyczną jest dr hab. Anna Szostak-Myrczek z Zakładu Dyrygowania i Metodyki Prowadzenia Zespołów Muzycznych Uniwersytetu Śląskiego:

• „Musica Sacromontana XIII – Józef Zeidler – Missa D-dur”. Sinfonia Varsovia, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka,
  • Szymanowski – Operetka w 3. aktach – „Loteria na mężów, czyli narzeczony nr 69”. Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Michała Klauzy.

Zwycięzcy Fryderyków w zakresie muzyki poważnej ogłoszeni zostali 12 marca 2019 roku podczas uroczystego koncertu galowego, który po raz pierwszy w historii imprezy odbył się w Katowicach w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Wręczono statuetki w ośmiu kategoriach, a także Złote Fryderyki za całokształt osiągnięć artystycznych. Lista nominowanych i laureatów dostępna jest na stronie: www.zpav.pl/fryderyk.

Aktualizacja: 13.03. 2019 r.