Powołanie członków Rady Języka Polskiego

25.03.2019 - 20:14 aktualizacja 25.03.2019 - 20:14
Redakcja: admin

Prof. dr hab. Helena Synowiec i dr hab. Danuta Krzyżyk z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego otrzymały powołania do Rady Języka Polskiego (RJP) przy  Prezydium Polskiej Akademii Nauk. W nowej kadencji, trwającej od 2019 do 2022 roku, dr hab. Danuta Krzyżyk pełnić będzie funkcję sekretarza Rady.

W poniedziałek 25 marca 2019 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie, podczas którego  wręczono nominacje członkom Rady VII kadencji. W skład RJP wchodzą przedstawiciele świata nauki, przede wszystkim językoznawcy, a także reprezentanci takich dyscyplin, jak: literaturoznawstwo, historia sztuki, filozofia, logika, prawo, fizyka, informatyka, medycyna,  oraz przedstawiciele świata kultury: pisarze, aktorzy, dziennikarze.

Pracami RJP kieruje  Prezydium Rady, do którego zadań należy między innymi przygotowywanie projektów uchwał, planów pracy i sprawozdań. Przez najbliższe cztery lata Prezydium Rady tworzyć będą: dr hab. Katarzyna Kłosińska – przewodnicząca RJP, prof. dr hab. Jerzy Bralczyk, prof. dr hab. Anna Dąbrowska oraz prof. dr hab. Tadeusz Zgółka – zastępcy przewodniczącej, dr hab. Danuta Krzyżyk – sekretarz, a także prof. dr hab. Ewa Kołodziejek, prof. dr hab. Maciej Zieliński i ks. prof. dr hab. Wiesław Przyczyna.

Kadencja Rady rozpoczyna się z chwilą pierwszego zebrania plenarnego w nowo wybranym składzie.