„Potwory-Hybrydy-Mutanty. Pogranicza ludzkiej natury”

FIL

Od 23 do 25 lutego 2011 r. na Wydziale Filologicznym UŚ odbywać się będzie ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Potwory-Hybrydy-Mutanty. Pogranicza ludzkiej natury”.

Podczas konferencji omówione zostaną m.in. zagadnienia:

• historii potworów – monstrum w nowoczesnej kulturze oraz transformacji tradycyjnych wyobrażeń o potworach w kulturze najnowszej;
  • hybrydycznej kultury i podmiotowości;
  • klasowego wymiaru potworności – konstrukcje obrazu proletariatu; które klasy tworzą reprezentacje potworów; potworna bieda (np. pracownicy biedaszybów czy złodzieje węgla); komunikacyjne oznaki (brud, ubranie);
  • społecznego wymiaru potworności („inność”, starość, bezdomność, bycie imigrantem, prostytutką);
  • potworności popkultury (Marylin Manson, Lady GaGa);
  • potworności języka we współczesnej kulturze – mutacje i hybrydy językowe;
  • kreatury – rozpoznania kondycji nowoczesnego człowieka (Eric Santner);
  • awangardowego ciała – bohaterowie współczesnej kultury jako eksperymentalne (zmutowane) formy bycia;
  • antropologii kalectwa i kompensacji (Peter Sloterdijk).

Koło Naukowe Doktorantów Wydziału Filologicznego UŚ wraz ze Śląską Grupą Krytyczną przygotowało specjalne zaproszenie dla wszystkich zainteresowanych udziałem w konferencji – trailer dostępny jest na stronie YouTube.

O konferencji napisał serwis „naszemiasto.pl” w artykule autorstwa Małgorzaty Węgiel pt. „Zobacz trailer konferencji naukowej UŚ na temat mutantów” (03.02.2011).

Na łamach „Gazety Wyborczej” został opublikowany artykuł autorstwa Magdaleny Warchali pt: „ Potwory i mutanty zapraszają na Uniwersytet Śląski” (04.02.2011).

O wydarzeniu pisał Dziennik Zachodni w artykule Marcina Zasady pt. „Potwory na naukowe spory” (7.02.2011).

W serwisie „silesia24.com.pl” opublikowany został artykuł autorstwa Agnieszki Piekorz pt. „Nadchodzą potwory-hybrydy-mutanty… ” (7.02.2011).

O wydarzeniu napisał serwis PAP Nauka w Polsce w artykule autorstwa: kol/agt/kap/ pt. „Potwory-Hybrydy-Mutanty - konferencja na Uniwersytecie Śląskim” (22.02.2011)

O wydarzeniu napisał serwis „tvp.pl” w artykule pt. „Poszukiwanie potworności leży w naturze człowieka” (24.02.2011)