Posiedzenie prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w Poznaniu

Od 27 do 28 lutego 2015 r. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu gościć będzie przedstawicieli Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, uczestników posiedzenia prezydium KRASP.

W obradach udział wezmą między innymi JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś i sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. dr hab. Marek Ratajczak. Gospodarzem spotkania będzie JM Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu prof. dr hab. Marian Gorynia.

Podczas obrad omówione zostaną m.in. tematy:

• strategia internacjonalizacji i wspieranie udziału polskich naukowców w programie Horyzont 2020,
  • „Program rozwoju szkolnictwa wyższego do roku 2020” – realizowany przez Fundację Rektorów Polskich na zlecenie KRASP – prezentacja wyników projektów,
  • międzynarodowa wymiana akademicka (m.in. program „Study in Poland”, wnioski z konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce”, umowa z uczelniami w USA),
  • rekrutacja na studia – nowe zasady,
  • raport Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego pt. „Problematyka odbiurokratyzowania systemu kształcenia, w tym KRK, z uwzględnieniem treści regulacji i stosowanych praktyk”,
  • wdrożenie otwartego dostępu do treści naukowych w Polsce,
  • stanowisko w sprawie Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFSI),
  • współpraca z konferencjami rektorów Niemiec i Francji,
  • współpraca z Ukrainą i innymi krajami,
  • sprawy związane z European University Association (EUA),
  • udział KRASP w projekcie międzynarodowym koordynowanym przez Polską Komisję Akredytacyjną.

Wśród istotnych kwestii poruszone zostaną również sprawy związane z nadawaniem przez polskie uczelnie tytułów zawodowych o nazwach rozpoznawalnych w środowisku międzynarodowym, omówiony zostanie projekt nowych zasad ewaluacji jednostek naukowych, a także kwestia zapewniania jakości w procedurach prowadzących do nadawania stopni naukowych i tytułu naukowego.