Polsko-francuskie seminarium akademickie w Paryżu

27 stycznia 2011 r. w ambasadzie RP w Paryżu będzie miało miejsce polsko-francuskie seminarium akademickie pod tytułem „Coopération universitaire franco-polonaise dans le domaine du développement des projets scientifiques et éducatifs communs et de la mobilté des enseignants et des étudiants”.

Polskiej delegacji przewodniczyć będzie JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, przewodniczący Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich, który będzie również moderatorem pierwszej sesji na temat strategii współpracy uniwersyteckiej obu krajów.

Seminarium adresowane jest do władz rektorskich, szefów polsko-francuskich projektów naukowych oraz kierowników biur promocji i działów współpracy międzynarodowej. Organizatorem spotkania jest CampusFrance.

Udział w spotkaniu połączony będzie z promocją polskich uczelni na międzynarodowych targach „Salon des études et des carrières internationales”, które odbędą się 28 i 29 stycznia w Place de la Porte de Versailles. Polskie szkoły wyższe zaprezentują swoją ofertę edukacyjną na wspólnym stoisku „Study in Poland”.

Polska delegacja weźmie również udział w inauguracji obchodów Roku Marii Skłodowskiej-Curie. Uroczystość odbywać się będzie na paryskim uniwersytecie − Sorbonie. Podczas wydarzenia JM Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Marek Krawczyk wygłosi wykład pt. „ Zastosowanie odkryć Marii Skłodowskiej-Curie w medycynie”.

Przypomnijmy, że 3 grudnia 2010 r. Sejm RP przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie. Okazją do oddania hołdu jednej z najwybitniejszych polskich uczonych jest setna rocznica przyznania jej Nagrody Nobla. Patronat nad uroczystościami Roku Marii Skłodowskiej-Curie objęli Prezydenci Francji i Polski. Zbiegają się one z ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Chemii. Obchody w Polsce i Francji oficjalnie zakończy uroczystość w warszawskim Zamku Królewskim, która odbędzie się 25 listopada 2011 r.