Panel dyskusyjny poświęcony powieści „Drach” Szczepana Twardocha

04.03.2019 - 17:27 aktualizacja 04.03.2019 - 17:27
Redakcja: admin

7 marca 2019 roku o godz. 18.00 w Klubie Jagiellońskim w Katowicach (ul. Sienkiewicza 36/16) rozpocznie się panel dyskusyjny poświęcony powieści „Drach” Szczepana Twardocha, absolwenta Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Śląskiego. W dyskusji wezmą udział:

• prof. zw. dr hab. Ryszard Kaczmarek – historyk, kierownik Zakładu Archiwistyki i Historii Śląska Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczący kapituły Nagrody „Górnośląskiego Tacyta”, autor między innymi takich publikacji, jak „Polacy w Wehrmachcie” i „Polacy w armii kajzera”;
  • dr hab. prof. UŚ Dariusz Nowacki – literaturoznawca, krytyk literacki, badacz najnowszej prozy polskiej, pracownik Zakładu Krytyki i Literatury Ponowoczesnej Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego;
  • Grzegorz Kulik – autor śląskich przekładów literatury polskiej i światowej: „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa („Godniŏ pieśń”), „Dracha” Szczepana Twardocha oraz „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego („Mały Princ”), a także twórca Korpusu Ślōnskij Mŏwy.

Opublikowany w 2014 roku „Drach”, za którego Szczepan Twardoch został uhonorowany Nagrodą Kościelskich 2015 – jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich w Polsce, to śląska saga rodzinna o losach czterech pokoleń. Rozgrywa się na przestrzeni wieków, łącząc ważne wydarzenia dla Śląska – obie wojny światowe, powstania oraz podział śląskiej ziemi między Niemcy a Polską. To opowieść o powtarzającej się historii upadku Josefa Magnora i jego prawnuka Nikodema Gemandera. W 2018 roku powieść została przełożona na gwarę śląską, natomiast na deskach Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach wystawiono jej adaptację.