Otwarcie Centrum Kultury i Informacji Amerykańskiej – American Corner

We wtorek 6 listopada 2012 r. o godz. 17.00 w budynku Instytutu Matematyki Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 14) odbędzie się uroczyste otwarcie Centrum Kultury i Informacji Amerykańskiej – American Corner. Przecięcia wstęgi dokonają: prorektor ds. finansów i rozwoju prof. zw. dr hab. Stanisław Kucharski, prorektor ds. nauki i współpracy z gospodarką prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, dyrektor CINiBA i Biblioteki UŚ prof. UŚ dr hab. Dariusz Pawelec oraz konsul generalna Stanów Zjednoczonych Ellen Germain.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz miasta i regionu, Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie, British Council, Goethe Institut  i Alliance Française  oraz dyrektorzy bibliotek naukowych i publicznych z regionu.

Katowicka placówka American Corner będzie szóstą w Polsce. Dotychczas podobne ośrodki powołano w Gdańsku, Łodzi, Wrocławiu, Radomiu i Lublinie. Poza dostępem do książek, mediów i baz danych dotyczących szeroko rozumianej tematyki Stanów Zjednoczonych, instytucje te są również miejscami wydarzeń kulturalnych.

Porozumienie, na mocy którego w ramach Biblioteki UŚ zostało utworzone Amerykańskie Centrum Kultury i Informacji – American Corner zostało podpisane 29 marca 2012 r. Dokument o współpracy pomiędzy Ambasadą Stanów Zjednoczonych Ameryki w RP i Uniwersytetem Śląskim podpisali JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś oraz konsul generalny USA Allen Greenberg.

logo

O wydarzeniu napisał „Dziennik Zachodni” w artykule pt. „Amerykański ośrodek zostanie otwarty na UŚ”. (05.11.2012).

O wydarzeniu napisał serwis „dlaStudenta.pl” w artykule pt. „American Corner otwarty na Uniwersytecie Śląskim”. (08.11.2012).