Ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Zombie w kulturze”

24 i 25 kwietnia 2015 roku w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach (sala seminaryjna, poziom 2) odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Zombie w kulturze”, która poświęcona zostanie zombie – jednej z najpopularniejszych figur popkultury.

Badacze reprezentujący rozmaite dyscypliny naukowe będą dyskutować między innymi na temat fenomenu serialu „The Walking Dead”, obecności żywych trupów w grach komputerowych, postaci Zombie Boya, czyli wytatuowanego na całym ciele modela Ricka Genesta oraz nad motywem zombie-nazistów w popkulturze. Wśród poruszanych zagadnień znajdą się między innymi:

• reprezentacje zombie w kulturze (literatura, film, serial, komiks, animacja, RPG, gra wideo, transmedia etc.);
  • dyskurs tanatyczny i antropologia śmierci;
  • mitografia zombie (np. wątki voodooistyczne);
  • ekokrytyka zombie (zwłaszcza w aspekcie relacji człowieka, natury i zepsucia);
  • estetyka, antyestetyka i anestetyka w narracjach o zombie;
  • polityczne interpretacje zombie (np. w aspekcie krytyki społeczeństwa konsumpcyjnego, prekariatu i neoliberalizmu);
  • figuratywność zombie (np. zombie jako symbol cywilizacji zmierzającej ku nieuchronnej zagładzie);
  • związki konwencji postapokaliptycznej z lękiem przed pandemią.

Wydarzenie jest kontynuacją zorganizowanej w lutym 2015 roku w Krakowie przez Ośrodek Badawczy Facta Ficta konferencji na temat „Światów Grozy”. Organizatorem konferencji jest krakowski Ośrodek Badawczy Facta Ficta. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objął Uniwersytet Śląski.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie konferencji.