facebook twitter instagram issuu linkedin google+ research gate youtube ustv

Odkrycie najstarszych śladów obecności człowieka na terenie Polski

Zespół badawczy pod kierownictwem archeologa dr. Eugeniusza Foltyna i paleogeografa dr. Jana Macieja Wagi z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w 2004 r. dokonał odkrycia najstarszych śladów obecności człowieka na terenie Polski.

Były to półprodukty i narzędzia wykonane ręką praczłowieka – Homo erectusa. Materiały zostały znalezione w osadach budujących stożek napływowy u wylotu Bramy Morawskiej w okolicach Kończyc (Ziemia Cieszyńska).

Wydatowanie znalezisk na około 800 tys. lat temu było możliwe dzięki badaniom zespołu geologów z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego oraz Państwowego Instytutu Geologicznego pod kierunkiem prof. dr. hab. Antoniego Wójcika. Odkrycie to potwierdziło wczesne przekroczenie bariery Pirenejów, Alp i Karpat przez człowieka w dolnym paleolicie.

Oryginalny artykuł na ten temat dostępny jest, m. in. w wersji elektronicznej, w czasopiśmie Journal of Archaeological Science.

O wydarzeniu napisała Gazeta Wyborcza  (dn. 21.10.2010 r.), artykuł Magdaleny Warchali i Ewy Furtak pt. Sensacyjne odkrycie naukowców z Uniwersytetu Śląskiego

O wydarzeniu pisał Polska Dziennik Zachodni (dn. 22.10.2010 r.), artykuł Magdaleny Nowackiej Pod Cieszynem znaleziono ślady praczłowieka

Sensacyjne znalezisko - homo erectus w Cieszynie - TVS, 22.10.2010 r., Alicja van der Coghen, Marta Buchla