cscs

8 grudnia 2011 r. o godz. 16.00 w auli na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 9) odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu wykładów „Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska”.

Wykład pt. „»Obcy« – zagrożenie czy szansa dla różnorodności biologicznej górnośląskich zbiorników antropogenicznych?” wygłosi dr hab. Mariola Krodkiewska z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ.

Organizatorem cyklu jest Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Harmonogram wykładów

O wykładzie:

Rzadko kończy się tak szczęśliwie, jak z E.T, gdy istota pozaziemska, w zgodzie i harmonii z Ziemianami, powraca na własną planetę, nie pozostawiając za sobą zgliszczy i krwiożerczych klonów. Jak uczy fantastyka naukowa, jest to raczej wyjątek niż reguła, gdyż zazwyczaj kosmiczni przybysze zjawiają się w celach najdalszych od przyjaznych, chcąc podporządkować sobie gospodarzy, zmienić ich na własny wzór, a ostatecznie – unicestwić. Nierzadko sam człowiek sprowadza gości, niekoniecznie tych z kosmosu, którzy w miarę upływu czasu wizyty pomału wyłamują się z towarzyskich konwenansów. Zaczynają się panoszyć, budzą grozę i nawet jeśli nie doprowadzają do zagłady ludzkości, pozostawiają po sobie niezły bałagan. Jedynie naukowcy podejmują rękawicę i próbują utrzymać w ryzach takie „kosmiczne” inwazje.

„Prawdziwa” nauka miewa podobne problemy: z babką byczą, norką amerykańską, stonką kukurydzianą, rdestowcem ostrokończystym, robinią akacjową i wieloma innymi przyrodniczymi „alienami”. Swoje naturalne siedliska mają one niejednokrotnie kilka tysięcy kilometrów stąd, często na innym kontynencie. Sprowadzone celowo dla ozdoby ogrodów czy dla dekoracyjnego futra, bądź przypadkowo, z transportem czegoś zupełnie innego, znajdują doskonałe warunki do życia w nowym dla siebie miejscu. Warunki, w których od tysiącleci żyją gatunki rodzime okazują się często znacznie bardziej przyjazne dla gatunków obcych: przybysze często nie mają w naszym otoczeniu naturalnych wrogów, którzy swą żarłocznością ograniczaliby ich ekspansywność, gdyż naturalni wrogowie zjadają to, co znają, lubią i potrafią wykorzystać. Skutkiem tego intruzi, rosnąc w siłę, ograniczają dostęp do zasobów pokarmowych, światła czy wody, przedstawicielom gatunków rdzennych, których ubywa. Ekosystemy wodne regionu górnośląskiego nie są pod tym względem wyjątkiem. W stawach hodowlanych ryb pojawiła się bowiem ogromna, jak na słodkowodne małże, szczeżuja chińska, która ma się tam doskonale i skutecznie się rozmnaża. Czy to już inwazja? Na razie rękawicę, a raczej wysokie gumowe buty do brodzenia w wodzie, podjęli hydrobiolodzy. Brodzenie, jak dotychczas, nie okazało się niebezpieczne.

opracowanie dr Agnieszka Babczyńska dla biura CSCS